Współczesny transport 75-tonowego ładunku parowymi ciągnikami z lat 1901-1920

Myśląc o ponadgabarytowych zabytkach, na myśl może przychodzić 600-konny MAN F2000, czy 500-konny Mercedes-Benz NG. Żaden z powyżej wymienionych pojazdów, nawet pod największym możliwym obciążeniem, nie byłby jednak w stanie wygenerować takiej ilości dymu, ja na powyższym nagraniu. Tam występują – uwaga, uwaga – ciągniki parowe, pochodzące z roczników 1920, 1919 i 1901.

Ten niesamowicie historyczny sprzęt, który pracował w ciężkim transporcie już ponad 100 lat temu, wrócił na drogi 8 maja 2022 roku. Co więcej, był to powrót zgodny z przeznaczeniem tych pojazdów, a więc z równie starą przyczepą niskopodwoziową oraz z bardzo ciężkim ładunkiem. Wybrano tutaj transformator energetyczny z 1930 roku, swego czasu największy na świecie i jeszcze bez osprzętu ważący 75 ton. Tym samym cały zestaw mógł pokazać, jak transport ponadgabarytowy odbywał się w okresie przed II Wojną Światową.

Przejazd z 8 maja miał charakter charytatywny, z myślą o zgromadzeniu środków dla ratowników medycznych z Horsham Community Responders. Cały zamysł był przy tym taki, by parowe ciągniki przyciągnęły szeroką publiczność, a następnie skierowały jej uwagę na internetową zbiórkę. Dlatego też ciężarówki miały pokonać stosunkowo daleką i mocno uczęszczaną trasę, między południowymi przedmieściami Londynu a nadmorską miejscowością Brighton. W dwie strony dało to 82 mile (131 kilometrów), co jak na tak wiekowy sprzęt może robić ogromne wrażenie.

Trzy parowe ciągniki, w tym jeden jadący w roli pchacza, pokonały ten dystans w ciągu jednego weekendu, w tę i z powrotem przejeżdżając bez żadnych problemów. Choć trzeba przyznać, że towarzyszyło im dieslowskie zabezpieczenie, w postaci współczesnego ciągnika Volvo FH16, zdolnego ściągnąć zestaw z drogi w przypadku awarii. A jak wyglądało to w praktyce, możecie zobaczyć na dwóch kolejnych filmach.

Na koniec jeszcze szybkie wyjaśnienie. Gdyby ktoś się zastanawiał jak długo parowe pojazdy były używane w transporcie drogowym i jakie miały wady oraz zalety, odpowiedź znajdzie w następującym artykule: Parowe samochody ciężarowe w Wielkiej Brytanii – kiedy się pojawiły, jak się rozwijały i dlaczego zniknęły