Wojskowe zamówienie na 2,8 tys. ciężarówek marki Scania, a wśród nich takie 8×8

To oficjalnie największe wojskowe zamówienie, jakie kiedykolwiek otrzymała firma Scania. I o dziwo wcale nie pochodzi ono ze Szwecji. Zamiast tego odpowiada za nie armia niderlandzka, które zamówiła dokładnie 2847 ciężarówek.

Już dotychczas mowa była o olbrzymiej transakcji. Niderlandzkie wojsko miało bowiem otrzymać pełne 2 tys. egzemplarzy. Teraz podjęto jednak decyzję, o wyraźny rozszerzeniu zamówienia, o kolejne 810 sztuk. Tym samym pełen kontrakt rozrósł się do wspomnianych 2847 egzemplarzy, z realizacją dostaw do końca 2023 roku.

Ciężarówki mają zostać dostarczone w rozmaitych konfiguracjach kabin i podwozi. Będą jednak pewne cechy wspólne, jak napędzanie silnikami spalin Euro 6, przenoszenie mocy przez zautomatyzowane skrzynie biegów oraz wyposażenie w terenowe pakiety XT. Wraz z ciężarówkami Scania dostarczy też nietypowy, 10-letni pakiet serwisowy. Pozwoli on na serwisowanie zarówno w autoryzowanych warsztatach, jak i w jednostkach wojskowych, przez ich własnych mechaników.

A przy okazji Scania przedstawiła pierwszą partię dostarczonych ciężarówek 8×8. Reprezentują one serię R i wyposażone są w rzędowe, 13-litrowe silniki. To właśnie te pojazdy możecie zobaczyć na dołączonych zdjęciach. A jeśli lubicie takie klimaty, to zapraszam do artykułu ze stycznia: Ponadgabarytowa Scania R650 dla duńskiego wojska – sprawdziłaby się także w cywilu