Mercedes Arocs z wywrotką oraz betoniarką jednocześnie – coś jak „budowlany BDF”

Na polskie drogi wyjechał Mercedes-Benz Arocs w bardzo ciekawej konfiguracji. Jest to zarówno czteroosiowa wywrotka, jak i czteroosiowa betoniarka, z zabudowami marek Cifa oraz KH-Kipper. Można by powiedzieć, że to coś w rodzaju budowlanego BDF-a, choć układ mocowania zabudów jest inny niż w tym niemieckim systemie.

Właściciel omawianego Arocsa chciał mieć możliwie uniwersalny pojazd do pracy w branży budowlanej. Zdecydował się więc na system wymiennych zabudów, bazujący na sześciu siłownikach hydraulicznych oraz specjalnych hakach przykręcanych wzdłuż ramy. Jak to wygląda w praktyce? Wytłumaczę Wam to na przykładowej wymianie.

Wyobraźmy sobie, że Arocs ma akurat na sobie betonomieszarkę i chciałby założyć nadwozie samowyładowcze. Po zwolnieniu blokad kierowca uruchamia więc dwa poziome siłowniki, które przesuną zabudowę do tyłu, wysuwając jej haki spod haków na ramie. Następnie uruchomione zostaną cztery siłowniki pionowe, unosząc zabudowę do góry i opuszczając ją na cztery rozkładane podpory.

W takim układzie ciężarówka wyjeżdża spod betonomieszarki i podjeżdża pod wywrotkę, również czekającą na czterech podporach. Pionowe siłowniki przejmują tę nową zabudowę, opuszczając ją na ramę pojazdu. Dwa kolejne siłowniki odpowiadają za wsunięcie haków pod haki, po czym zabudowa gotowa jest do zablokowania.

Mechanizm podnoszenia oraz blokowania zabudowy, wywrotkę oraz zdejmowaną ramę dla betonomieszarki, dostarczyła polska firma KH-Kipper. Betonomieszarka jest dziełem włoskiej firmy Cifa, a za dostarczenie podwozia odpowiadał podwrocławski dealer Mercedes-Benz z Grupy Wróbel. Sam Arocs został skonfigurowany w wersji 4140, mając lekki, 400-konny silnik o pojemności 10,7 litra. A do tego doszło podwozie typu 8×4 oraz dzienna kabina z dodatkową przestrzenią za fotelami.

Autor zdjęć: Radosław Wojt