Wielka, poranna kontrola ciężarówek z alkomatem – ITD sprawdziło 574 kierowców

W nawiązaniu do komunikatu z 2 sierpnia:

Badanie trzeźwości zawodowych kierowców, w poniedziałek rano – bardzo duża akcja ITD

Sprawa niedzielnych kontroli trzeźwości, prowadzonych na niemieckich parkingach, wyraźnie ucichła. Za to w Polsce poweekendowe kontrole trzeźwości wyraźnie przybrały na sile. Sprawą zajęło się mazowieckie ITD, które już po raz drugi w tym miesiącu urządziło wielką, poniedziałkową akcję kontrolną.

Z samego rana na drogi wyjechali inspektorzy z Warszawy, Radomia, Ostrołęki, Płocka oraz Siedlec. Łącznie przebadali oni 574 kierowców zawodowych, w tym osoby prowadzące ciężarówki, auta dostawcze, autobusy, a nawet taksówki. Szukano tych osób, które po zakończonym weekendzie nadal miały alkohol w wydychanym powietrzu. I znaleziono trzy takie przypadki, z których wszystkie dotyczyły kierowców ciężarówek, a nawet zostały odnotowane w tym samym punkcie kontrolnym.

Nietrzeźwi kierowcy jechali drogą ekspresową S8, będąc zatrzymanym w pobliżu Wyszkowa. Byli to obywatele Polski, Litwy oraz Rosji, z czego dwóch pierwszych przekroczyło 0,6 promila, a trzeci miał 0,44 promila. Polak i Litwin odpowiedzą za przestępstwo (powyżej 0,5 promila), otrzymując co najmniej roczny zakaz prowadzenia, a także karę więzienia lub grzywny. Rosjanin będzie zaś odpowiadał za wykroczenie (od 0,2 do 0,5 promila), z zakazem prowadzenia na pół roku i prawdopodobną grzywną.

Pozostałych 571 kierowców było trzeźwych.

Oto komunikat GITD:

Trzeźwość kierowców ciężarówek, samochodów dostawczych, autobusów i taksówek, sprawdzali dziś (30 sierpnia) od wczesnych godzin rannych mazowieccy inspektorzy ITD. Kontrole prowadzono w okolicach Warszawy, Radomia, Ostrołęki, Płocka oraz Siedlec.

Inspektorzy sprawdzili stan trzeźwości 574 kierowców. Zatrzymano trzech kierowców ciężarówek, których badanie wykazało, że prowadzili pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Zatrzymano ich w jednym punkcie kontrolnym na ekspresowej „ósemce”, w pobliżu Wyszkowa. Kierowcy z Polski i Łotwy „wydmuchali” ponad 0,6 promila alkoholu. Rosyjski szofer miał z kolei 0,44 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zatrzymani kierowcy zostali przekazani do dalszych czynności policjantom z Komendy Powiatowej Policji z Wyszkowa.