W centrum Wilna będzie pracowała Scania serii L – to specjalistyczny pojazd na CNG

Niskowejściowa Scania serii L to samochód sam w sobie kosztowny i silnie specjalistyczny. Wileńskie przedsiębiorstwo komunalne Ekonovus zamówiło go natomiast w bardzo ciekawej konfiguracji. Otóż mamy tutaj połączenie gazowego silnika, zabudowy do zbiórki zmieszanych odpadów oraz żurawia HDS.

Wspomniany motor to 340-konna jednostka o pojemności 9 litrów, zasilana sprężonym gazem ziemnym (CNG). Dzięki niej samochód zyskał miano niskoemisyjnego i Ekonovus z dumą oddeleguje go do pracy w ścisłym, zabytkowym centrum miasta. Przyda się tam również niskowejściowa kabina z systemem przyklęku, nie tylko ułatwiająca wchodzenie, ale też zapewniająca doskonałą widoczność.

Druga sprawa to zabudowa z żurawiem marki Hiab. Rozwiązanie tego typu konieczne jest, by obsługiwać pojemniki na odpady z systemu Molok. Przewiduje on umieszczanie pojemników częściowo pod ziemią, korzystając z uprzednio przygotowywanych, okrągłych otworów. Do opróżnienia konieczne jest zaś wyciągnięcie pojemników na powierzchnię, przeniesienie na zabudowę i zwolnienie dolnych otworów.