W 50 dni przygotowali pierwszą na świecie betonomieszarkę z napędem wodorowym

Chińska firma Sany, zajmująca się produkcją ciężarówek oraz ciężkiego sprzętu budowlanego, okrzyknęła się światowym pionierem. 30 grudnia z jej fabryki wyjechała pierwsza na świecie w pełni wodorowa betonomieszarka.

Sany okazało się tutaj producentem zarówno podwozia, jak i samej zabudowy. W efekcie mamy więc w pełni bezemisyjną ciężarówkę, zasilaną wyłącznie z ogniw wodorowych. Działa to w ten sposób, że napęd realizowany jest przez silnik elektryczny, a ogniwa wodorowe na bieżąco wytwarzają dla niego prąd.

Zbiorniki wodoru umieszczone są za kabiną pojazdu, mając 1680 litrów pojemności. Ich jedno tankowanie pozwoli na przejechanie około 500 kilometrów, już przy uwzględnieniu pracy zabudowy. Dla porównania, wersja bez ogniw wodorowych, a ze zwykłymi bateriami, mogłaby pokonać tylko połowę tej wartości.

By też bezpiecznie pracować na terenach miejskich, Sany zainstalowało cały zestaw systemów bezpieczeństwa. Nie są to jednak systemy, jakie spotykamy na co dzień. Zamiast tego mamy tutaj system ostrzegania przed wyciekiem wodoru, czujniki rozpoznające przegrzanie ogniw, czy też alarm informujący o zbyt niskim ciśnieniu w zbiornikach.

A na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Sany chwali się, że prace nad tym przełomowym pojazdem rozpoczęto dokładnie 10 listopada. Miało więc wystarczyć 50 dni kalendarzowych, by przygotować projekt, zaakceptować go, dobrać odpowiednie rozwiązania techniczne, dopracować szczegóły i wykonać prototypowy pojazd.

Poglądowe zdjęcia akumulatorowych betoniarek Sany: