Unijne przepisy dopuszczą 25-metrowe ciężarówki – propozycja już za 3,5 miesiąca

Przedstawiciele Komisji Europejskiej oficjalnie to potwierdzają – już wkrótce zobaczymy nowe unijne rozporządzenie, dopuszczające do powszechnego ruchu dłuższe zestawy. Dokument ma ujrzeć światło dzienne 21 lipca 2023 roku i będzie dotyczył między innymi zestawów o długości 25,25 metra.

Walter Götz, jeden z wysoko postawionych pracowników Komisji, skomentował tę sprawę bardzo wymownymi słowami: Dłuższe ciężarówki to odpowiedź na wyzwania, jakie stawia nam walka o bardziej ekologiczny transport, a także niedobór kierowców na rynku pracy. Jest to więc bardzo wyraźny sygnał, że Bruksela dostrzegła wyjątkowo efektywny charakter długich zestawów i chce skorzystać z zapewnianych przez nie korzyści.

Co dokładnie znajdzie się w projekcie przygotowywanym na 21 lipca? Na szczegóły trzeba naturalnie jeszcze poczekać, ale wiadomo, że pojawią się tam między innymi zasady dopuszczenia 25-metrowych ciężarówek do międzynarodowego ruchu. Zapowiada się też propozycje nowych, wyższych limitów tonażowych, również na międzynarodówkę.

Na zdjęciu: Iveco S-Way NP w 25-metrowym zestawie z „linkiem” oraz naczepą o dwóch pokładach