Tesla Semi: 35 egzemplarzy w 3 miesiące i ekrany uziemiające ciągniki na drodze

Ciężarowa Tesla Semi znowu trafiła na nagłówki. Tym razem jest to bezpośrednio związane z problemami technicznymi, a przy okazji ujawniła się też skala produkcji.

Zaczynamy od informacji w pełni oficjalnej, jaką jest akcja serwisowa ogłoszona przez samego producenta. Powołując się na dostawcę zaworów pneumatycznych, jakim jest firma Bendix Commercial Vehicle Systems, wezwał on do serwisu wszystkie dotychczas wyprodukowane egzemplarze Tesli Semi. Jak się bowiem okazało, zawory zostały niewłaściwe skonfigurowane i mogą prowadzić do nadmiernego ubytku powietrza.

Sama sprawa nie powinna być żadną sensacją, wszak tego typu błędy po prostu się zdarzają. Niemniej pojawia się tutaj pewna informacja, której aż trudno nie skomentować. Zapewne bowiem pamiętacie, z jak wielką pompą pierwsze egzemplarze Tesli Semi przekazano do klienta pod koniec ubiegłego roku, ogłaszając prawdziwą rewolucję w transporcie. Tymczasem akcja serwisowa oficjalnie wskazała, że cała produkcja Tesli Semi z okresu 30 listopada 2022 – 28 lutego 2023 wynosi… 35 egzemplarzy. Jest to więc rewolucja bardzo powolna.

Druga sprawa ma charakter nieoficjalny, choć została nagłośniona przez amerykański portal „Teslarati”, znany jako naprawdę solidne źródło wiedzy o Tesli i prowadzony przez samych miłośników tej marki. To właśnie oni mieli dotrzeć do „bardzo wiarygodnego źródła”, wyjaśniającego przyczyny problemów na drodze, kończących się holowaniem Tesli Semi do serwisów. Ciężarowe Tesle już wielokrotnie były widywane w takich sytuacjach, natomiast wspomnianą przyczyną okazał się system bardzo głośno krytykowany przez potencjalnych kierowców.

Systemem tym są dwa ogromne ekrany dotykowe, które zastąpiły na desce rozdzielczej wszystkie wskaźniki i niemal wszystkie systemy sterujące (wśród nielicznych wyjątków jest hamulec ręczny, który musi mieć w USA klasyczną formę). Otóż ekrany te mają niespodziewanie wyłączać się w czasie jazdy lub też bardzo szybko migotać. W efekcie nadzorowanie lub uruchamianie jakichkolwiek funkcji w pojeździe staje się zwyczajnie niemożliwe, a kierowcy nie pozostaje nic innego, jak zatrzymać zestaw i wezwać ciężki holownik pomocy drogowej.

Przykład zdjęć z holowania: