Tuningowane Iveco Daily na trzech osiach – klasyczne dodatki, HDS i pseudonaczepa

Myśląc o trzyosiowym Iveco po tuningu, wyposażonym w hydrauliczny żuraw, od razu spodziewalibyśmy się któregoś z najcięższych modeli. A jednak, ten projekt zrealizowano na lekkim Daily, stanowiącym kolejny ciekawy przykład pojazdu na kategorię B+E.

Wielu z Was zapewne kojarzy, że Holendrzy upodobali sobie pseudociągniki z zabudowami funkcjonującymi jako naczepy. Taka “naczepa” posiada własną oś i jest osobno zarejestrowana, ale de facto leży na ramie samochodu, przekształcając go w podwozie typu 6×2. Dzięki temu można uzyskać 7-tonowe DMC, a jednocześnie do prowadzenia wystarcza prawo jazdy B+E bez kwalifikacji wstępnej.

Prezentowany samochód przeszedł właśnie tego typu zmiany, przeprowadzone w warsztacie BE-Combi. Podwozie, czyli Daily 40C18 zostało zarejestrowane jako 3,5-tonowy ciągnik, natomiast jego burtowa zabudowa zaczęła funkcjonować w prawie jako 3,5-tonowa, jednoosiowa naczepa. Za kabiną zamontowano też żuraw hydrauliczny marki Palfinger, o udźwigu 3,9 tonometra. Dzięki temu samochód będzie mógł wykonywać prace przy zbiórce metalowych odpadów, czym zajmuje się jego właściciel, firma Henk Netten Metaalhandel.

Wszystko to zostało uzupełnione kilkoma modyfikacjami, które przywodzą na myśl znacznie cięższe pojazdy. To między innymi typowo holenderski schemat malowania, obejmujący nie tylko kabinę, ale także felgi na wszystkich trzech osiach. Jest też klasyczna tablica świetlna z nazwą firmy, „oldschoolowe” oświetlenie ostrzegawcze na wysokich wysięgnikach oraz żółte światła przeciwmgielne pod zderzakiem. Poza tym ciekawy detal stanowi osłona przeciwsłoneczna, wykonana specjalnie dla tej stosunkowo wąskiej kabiny.

Jakie parametry transportowe może zaoferować tego typu pojazd? Poza 3-litrowym, 180-konnym silnikiem można spodziewać się tutaj realnej ładowności na poziomie około 2-2,5 tony. Jak na samochód niewymagający prawa jazdy kategorii C to naprawdę bardzo dobry wynik. Więcej o tego typu projektach przeczytacie zaś w następującym artykule: Trzyosiowe Iveco Daily z HDS-em dla wodociągów – 2,1 tony ładowności na kat. B+E