Trasy do Wielkiej Brytanii na coraz mniejszą skalę – wielkie spadki w Eurotunnelu

Gdy dochodziło do Brexitu, wielu przewoźników zapowiadało rezygnację z tras do Wielkiej Brytanii. Dzisiaj można natomiast powiedzieć, że firmy dotrzymały swojej obietnicy. Wskazują na to statystyki opublikowane przez Eurotunnel.

W całym trzecim kwartale transport samochodów ciężarowych przez kanał La Manche zmniejszył się o 5,2 procent. Eurotunnel odczuł tę zmianę szczególnie mocno, odnotowując w tym samym okresie aż 7-procentowy spadek. Tunel przetransportował w ciągu kwartału 339 tys. ciężarówek, natomiast w tym samym okresie roku ubiegłego było to 366 tys. pojazdów. To różnica 27 tys. ciężarówek, a więc średnio 300 na dobę.

Wyniki z trzeciego kwartału nie są żadnym wyjątkiem. To tylko pogłębienie spadków, które odnotowuje się od początku roku. Biorąc pod uwagę wszystkie dziewięć minionych miesięcy, Eurotunnel mówi o łącznie 4-procentowym zmniejszeniu ruchu. I to pomimo faktu, że rok 2020 też był wyjątkowo trudny, z uwagi na wiosenne „zamrożenie gospodarki”.

Choć i tak nic w porównaniu ze spadkami, które dotknęły przeprawy aut osobowych. Tutaj Eurotunnel stracił niemal połowę klientów, z 39-procentowym spadkiem z trzecim kwartale oraz 46-procentowym od początku roku.

Źródło zdjęcia: Skąd wzięli się nielegalni imigranci w Calais – historia od 1994 roku, pełna złych decyzji