Transportowe rocznice na wrzesień 2020 roku: Pegaso, BharatBenz i kilka prototypów

To kolejny tekst z nowej, stałej serii (poprzedni odcinek tutaj). Jej autor Jacek Franek przygotowuje krótkie, comiesięczne teksty z jubileuszami dotyczącymi branży transportowej. Będzie to więc doskonała okazja, by uświadomić sobie jak ciężarówki oraz ich wyposażenie rozwijają się na przestrzeni lat. A przy okazji można zobaczyć jak życie weryfikuje rozwiązania prototypowe.

79 lat temu: Już blisko Pegaso

Dokładnie 25 września 1941 r. został założony Narodowy Instytut Przemysłu (INI) −  hiszpański państwowy holding przemysłowy, którego zadaniem było wspieranie hiszpańskiej gospodarki. INI był głównym założycielem wielu hiszpańskich firm, takich jak Seat czy linie lotnicze Iberia. W 1946 r. powstała  ENASA ( Empresa Nacional de Autocamiones, S.A., czyli  narodowa wytwórnia ciężarówek). Na miejsce produkcji wybrane zostały zakłady Hispano-Suizy w Barcelonie, a pierwsza ciężarówka o nazwie Pegaso, bazowała na przedwojennej jeszcze konstrukcji Hispano-Suiza 66 D.

8 lat temu: pierwszy BharatBenz

26 września 2012 r. Daimler India Commercial Vehicles (DICV)  dostarczył do pierwszego odbiorcy w Indiach pierwszy wyprodukowany w tym kraju samochód ciężarowy nowej marki BharatBenz. Od razu tworzono dużą sieć sprzedaży i obsługi serwisowej. Proste pojazdy były specjalnie dostosowane do rynku indyjskiego i tamtejszych potrzeb.  W pierwszym roku produkcji dostarczano ciężkie ciężarówki Bharatbenz 2523R i 3123R o dopuszczalnej masie całkowitej odpowiednio 25 i 31 ton do ruchu dalekobieżnego oraz 25-tonowe BharatBenz 2523C do ruchu na placach budowy, które były konstrukcyjnie oparte na platformie Mercedes-Benz Axor.

4 lata temu: Iveco Z Truck

We wrześniu 2016 r. Iveco zaprezentowało nowatorski pojazd  koncepcyjny  Z Truck, jeden z ciekawszych projektów koncepcyjnych ostatnich lat. Ten koncepcyjny pojazd Iveco był  pierwszym ciągnikiem dalekodystansowym, który miał  zerowy wpływ na środowisko, dzięki zastosowaniu zoptymalizowanej technologii skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz wykorzystaniu biometanu. Zasięg pojazdu był oceniany na 2200 km przy praktycznie zerowej emisji  dwutlenku węgla. Iveco Z Truck wyróżniał się wyrafinowaną aerodynamiką, zwiększonym bezpieczeństwem podróżowania i wygodną kabiną. Rozwiązania zastosowane w tej ciężarówce uzyskały ochronę aż 29 patentami.

2 lata temu: Pierwszy Hyundai Fuel Cell Electric Truck

13 września 2018 zaprezentowano pierwszą wersję Hyundaia Fuel Cell Electric Truck, dzięki czemu Hyundai stał się pierwszym producentem na świecie aut z ogniwami paliwowymi  we wszystkich segmentach. Pierwszy SUV Hyundai ix35 Fuel pojawił się w 2013 r., dostawczego Hyundaia H350 Fuel Cell Concept pokazano podczas  wystawy IAA Nutzfahrzeuge 2016., a mały, osobowy model Nexo dołączył w 2017 r. Seryjny już Xcient Fuel Cell jest zasilany układem wodorowych ogniw paliwowych o mocy 190 kW z dwoma stosami ogniw paliwowych o mocy 95 kW każdy.  Zasięg  szacowany jest na około 400 km.

2 lata temu: Pomysł ZF

We wrześniu 2018 r. firma ZF (ZF Friedrichshafen AG – niemiecki producent części motoryzacyjnych) zaprezentowała zaawansowane rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, gdy ci znajdą się w pobliżu ciężarówki. Chodzi o martwy punkt lusterka wstecznego. Założono, że układ  „Side Vision Assist”  będzie również oceniać obrazy z kamer i inne dane z czujników. Kierowca jest wtedy nie tylko ostrzegany, ale system może również ingerować w układ kierowniczy i wykonywać awaryjne hamowanie. Taki  aktywny system może  skuteczniej zapobiegać kolizjom podczas skręcania lub zawracania.  Dzięki inteligentnym algorytmom i sztucznej inteligencji centralny komputer „ZF ProAI” jest w stanie nie tylko wykorzystywać te dane do wykrywania ruchu, ale także wyraźnie identyfikować  wykryte obiekty jako pieszych lub rowerzystów. System tworzy przegląd wszystkiego, co dzieje się wokół ciężarówki, a kierowca otrzymuje na jednym wyświetlaczu informacje, które w innym przypadku musiałby zobaczyć na sześciu oddzielnych lusterkach zewnętrznych.