Tatra Phoenix jako ciężarówka i maszyna rolnicza – rozrzuci obornik, przewiezie zbiory

Jednym z potencjalnych zadań dla tej ciężarówki będzie wiosenne rozrzucanie naturalnego nawozu po polach. Pojazd wyjedzie więc na miękką, wiosenną ziemię zastępując w tej roli typowy ciągnik rolniczy. I tak oto dochodzimy do wyjątkowo ciekawej Tatry. Jest to model Phoenix Euro 6, który został ostatnio zabudowany w czeskiej firmie Parma Servis. Pojazd otrzymał tam przygotowanie do rolniczych nadwozi wymiennych, dostarczanych tutaj przez firmę Fliegl. Połączono go też z typowo rolniczą, dwuosiową przyczepą centralnoosiową.

Podwoziowo jest to Phoenix z najmocniejszym w gamie, 530-konnym silnikiem. Podobnie jak kabinę, Tatra kupuje tę jednostkę od DAF-a, więc mowa o powszechnie znanym motorze Paccar PX-13. Do tego mamy manualną, 16-biegową skrzynię biegów marki ZF oraz prawdziwą specjalność Tatry, czyli ramę rurową połączoną z niezależnym zawieszeniem każdego z kół. Podwoziowo to ciężarówka 8×6 z tridemem, a więc z potrójnym wózkiem tylnym i skrętną ostatnią osią. 

By samochód mógł pracować w polu, dwie główne osie napędowe mają typowo rolniczy bieżnik. W opcji można by też dodać system zdalnego sterowania ciśnieniem, by upuszczać powietrza przed zjazdem na pole lub też dodać go przy wyjeździe na drogę. Ponadto typowo rolniczym dodatkiem jest górne zabezpieczenie kabiny, mogące chronić zarówno kierowcę, jak i elementy układu napędowego.

A jeśli chodzi o potencjalne zastosowania, to dostrzega się tutaj dwie zasadnicze opcje. Pierwsza z nich to jazda ze wspomnianym rozrzutnikiem, wykonanym przez firmę Fliegl. W takim przypadku samochód będzie mógł zabrać 16 ton obornika, a szczególne znaczenie będą miały jego świetne właściwości terenowe. W czasie żniw Tatra połączy się zaś z przyczepą oraz nadwoziami samowyładowczymi do ogólnego transportu. Dzięki temu będzie mogła przejąć zbiory bezpośrednio z kombajnu, zjechać z pola i ruszyć prosto do skupu lub magazynu, poruszając się przy tym szybciej od tradycyjnych ciągników. Sama ciężarówka zaoferuje przy tym 18 ton ładowności, przy 35 m3 przestrzeni ładunkowej. A do tego dojdzie 25 m3 oraz 14 ton w przyczepie.

Bliźniaczy egzemplarz z rozrzutnikiem: