Tak wyglądały ciężarówki z tras do Pakistanu – certyfikat dla historycznego zestawu

Fot. bigtruck.nl

Był taki okres, gdy europejskie ciężarówki wykonywały trasy prowadzące aż do Pakistanu. Punktem docelowym było tam zwykle miasto portowe Karachi, położone aż nad Oceanem Indyjskim. By tam dotrzeć, europejscy kierowcy mieli do pokonania nawet 10 tys. kilometrów w jedną stronę, natomiast za prawdziwego specjalistę od tego kierunku uchodziła firma Rynart Trucks, pochodząca z Holandii.

Rinus Rynart, czyli założyciel tego przedsiębiorstwa, dzisiaj zbliża się już do 79. urodzin. Faktem też jest, że obecnie europejskie ciężarówki już nie kursują do Pakistanu, a zamiast tego to Pakistańczycy zaczęli eksperymentować z trasami wiodącymi na pogranicze naszego kontynentu (artykuł tutaj). Niemniej holenderski weteran transportu mógł sobie ostatnio przypomnieć dawne, pakistańskie trasy, za sprawa pewnej Scanii 141 z 1981 roku. Właściciel tego pojazdu postanowił bowiem odtworzyć zestaw w historycznych barwach Rynart Trucks, prosząc przy tym słynnego przewoźnika o oficjalną zgodę.

Cały projekt trwał przez osiem lat, a jego symboliczne zakończenie miało miejsce tydzień temu, w niedzielę, 3 września. Wtedy to w pełni odrestaurowana Scania 141, połączona z dwuosiową naczepą marki Netam-Freuhauf i nosząca właśnie barwy Rynart Trucks, zaparkowała pod biurem Rinusa Rynarta, by odbyć uroczystą prezentację. Słynny przewoźnik obejrzał pojazd w najmniejszych detalach, zasiadł też za kierownicą, a jednocześnie nie krył swojego wielkiego uznania. Jak bowiem stwierdził, zestaw naprawdę został przygotowany w taki sposób, jakby miał właśnie ruszyć w międzykontynentalną trasę z przełomu lat 70-tych i 80-tych. I co ważne, miało się to przejawiać także w najmniejszych detalach, jak chociażby charakterystyczne, czarne uszczelnienia na plandece.

Fot. bigtruck.nl

Jak widać na powyższym zdjęciu, to uznanie przybrało formę pamiątkowego certyfikatu. Rinus Rynart postanowił wydać go właścicielom Scanii, parze Holendrów imieniem John Kool oraz Crista de Pauw, którzy stali za całym projektem. Pojawiła się tam zgoda na używanie dawnych firmowych barw, opatrzona odręcznym podpisem.

Jeśli natomiast chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, to polecam dwa materiały. W holenderskim magazynie „BIGtruck”, znajdziecie obszerny fotoreportaż z omawianą Scanią 141. Można tam między innymi zajrzeć do kabiny tego pojazdu, by zobaczyć w jakich warunkach odbywały się trasy do Azji. Za to poniżej możecie obejrzeć historyczny film dokumentalny „Karachi Expres”, który przedstawia trasę z Holandii do Pakistanu, wykonaną przez Rynart Trucks w 1975 roku. Trasa ta liczyła ponad 21 tys. kilometrów, a przewoźnik wysłał w nią trzy ciągniki siodłowe marki Fiat, reprezentujące modele 697T oraz 619T.

„Karachi Expres”