Tachografy w busach to nie plotka – na unijne plany oficjalnie zareagowali już nawet holenderscy politycy

iveco_daily_roadshow_9

Czas na małą aktualizację w temacie tachografów dla samochodów dostawczych, poruszanym bodajże w ubiegłym tygodniu w artykule Komisja Europejska wprowadzi tachografy do wszystkich busów?! Holendrzy oficjalnie biją na alarm.

Choć w Polsce temat nadal po prostu nie istnieje, w Holandii podejmowane są kolejne kroki wobec rzekomych planów wprowadzenia tachografów do wszystkich aut dostawczych na terenie całej Europy. Już nie tylko holenderskie środowiska przedsiębiorców zajmują się całą sprawą, chcąc zgłosić swój sprzeciw bezpośrednio do Komisji Europejskie, lecz kwestia tachografów trafiła także do sejmu i rządu. Poseł Martijn van Helvert zgłosił się do holenderskiej minister odpowiedzialnej za transport z prośbą o interwencję w Brukseli. Miałaby ona oficjalnie sprzeciwić się objęciu czasem pracy kierowców samochodów dostawczych, a jednocześnie Van Helvert zaleca jej przeanalizowanie wszystkich potencjalnych następstw nowych przepisów. Jak bowiem podkreślają Holendrzy, tachografy we wszystkich autach dostawczych mogłyby skutecznie sparaliżować pracę w wielu branżach niekoniecznie związanych bezpośrednio z transportem.

Zapytacie co nas w Polsce obchodzi interwencja holenderskiego posła u holenderskiej minister? Po pierwsze, zajmowanie się sprawą na tak wysokim szczeblu jest doskonałym potwierdzeniem, że tachografowe plany nie są żadną plotką. Druga zaś sprawa, że Holendrzy potrafią naprawdę sprawnie działać w takich sytuacjach, więc obserwowanie ich postępowania może sporo powiedzieć o postępach w sprawie.