Komisja Europejska wprowadzi tachografy do wszystkich busów?! Holendrzy oficjalnie biją na alarm

renault_master_moto_wektor

Tachograf w busie – dla jednych to rzecz, którą powinno było się wprowadzić już dawno temu, dla drugich to coś, co mogłoby po prostu całkowicie zaprzeczyć sensowi istnienia lekkiego transportu. Komisja Europejska zgadza się podobno z tym pierwszym stanowiskiem, gdyż jak podaje właśnie holenderskie stowarzyszenie EVO, wśród europolityków rozkwita ostatnio pomysł wprowadzenia tachografów do wszystkich pojazdów ciężarowych o DMC także poniżej 3,5 tony.

Cała sprawa nie jest jeszcze oficjalna, ale według EVO w Brukseli nie brakuje zwolenników powyższego pomysłu. Prawdopodobnie chcą oni wprowadzić tachografy do samochodów dostawczych przy najbliższej zmianie przepisów dotyczących rejestracji czasu pracy, nakładającej obowiązek stosowania urządzeń zdalnie przekazujących dane do kontroli (informacje TUTAJ). Tymczasem sami właściciele lekkich samochodów ciężarowych nie kryją swojego niezadowolenia i w Holandii organizowana już nawet specjalna akcja mająca odwieść Brukselę od tego pomysłu.

Domyślam się, że objęcie czasem pracy kierowców busów wielu z Was wydaje się być dzisiaj czymś niemożliwym, że tak to ujmę, wręcz kolejną „dziennikarską papką”. Warto jednak zaznaczyć, że właśnie EVO było jednym z pierwszych europejskich podmiotów, które biły na alarm w sprawie MiLoG, na początku również wzbudzając reakcje pod tytułem „przecież to niemożliwe…”.

Na zdjęciu: Renault Master z zabudową Moto Wektor, które już wkrótce zobaczycie w dziale Testy.