Ta fińska firma użytkuje 36-metrowe zestawy, składające się z aż trzech naczep

Od początku bieżącego roku po fińskich drogach można jeździć z dwiema pełnowymiarowymi naczepami. Umożliwia to nowa maksymalna długość zestawu, wynosząca 34,5 metra, przy maksymalnie 76 tonach dopuszczalnej masy całkowitej.

Przewoźnik o nazwie Transmar poszedł jednak o krok dalej. Firma ta ma siedzibę na Wyspach Alandzkich, należących do Finlandii, lecz cieszących się duża dozą autonomii. I najwyraźniej można tam tworzyć jeszcze dłuższe ciężarówki, łącząc ze sobą po trzy naczepy.

Na dołączonych do tekstu zdjęciach, opublikowanych przez firmę Scania, możecie zobaczyć 36-metrowy zestaw. Transmar regularnie użytkuje tego typu konfiguracje, łącząc trzyosiowy ciągnik, naczepę typu link, konwencjonalną naczepę, wózek typu dolly oraz jeszcze jedną zwykłą naczepę.

Tak ogromna ilość przestrzeni ładunkowej pozwala na szybki, tani i ekologiczny przewóz ładunków pochodzących z portów w Helsinkach oraz Naantali. Ile natomiast taki 14-osiowy gigant może ważyć? Scania podała tutaj wartość wynoszącą 74 tony.

Warto też pomyśleć o oporach aerodynamiki oraz toczenia, występujących przy tak dużej ilości pojazdów Co jednak ciekawe, Transmar wcale nie wykorzystuje szczególnie mocnych ciężarówek. Podstawą jej floty są Scanie R450 6×2 i zapewne taki ciągnik widzimy tutaj na zdjęciach.