OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 22 Październik, 2018

Po południowej Szwecji będzie jeździł 27,35-metrowy zestaw z dwiema tandemowymi przyczepami

Polecam też poczytać o fińskich zestawach HCT:

Finowie chcą przejść na 19-metrowe naczepy i wozić po dwa kontenery 45-stopowe jednocześnie

25,25-metrowe zestawy już Szwedom nie wystarczają. Lokalne władze wydają się kolejne zezwolenia na testy większych pojazdów, noszących nazwę HCT.

Szwedzka firma Kinnarps właśnie odebrała zezwolenie na ruch ciężarówki o długości 27,35 metra. Składa się ona z trzyosiowego podwozia Volvo FH, za którym podążają aż dwie identyczne przyczepy. DMC całości ma przy tym wynosić do 64 ton.

Choć 27,35-metrowy zestaw zawstydza rozmiarami, trafi on do użytku na południu Szwecji, na względnie zaludnionym terenie. Przez najbliższe pięć lat będzie kursował między Skillingaryd, Jönköping oraz Kinnarps. Jak jednak twierdzą Szwedzi, nie ma tutaj żadnych powodów do obaw. Dzięki aż dwóm przyczepom, ciężarówka ma być wyjątkowo zwrotna, a także łatwa prowadzeniu

Dlaczego długość ustalono właśnie na 27,35 metra? Taka wartość była niezbędna, by zarówno ciężarówka, jak i każda z przyczep mogła zabrać na pokład ustandaryzowane nadwozie wymienne. Przypomnę zaś, że konstrukcje tego typu liczą po 7,82 metra długości.

A skoro już o trzech nadwoziach wymiennych mowa – w Holandii powstał niedawno zestaw o podobnym przeznaczeniu. Mieści się on jednak w 25,25 metra, bazując na ciężarówce z wyjątkowo długą, pojedynczą naczepą. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Dokładne wymiany opisywanego zestawu:

Ten wpis ma 10 komentarzy

 1. Piotr napisał(a):

  Dzisiaj rano w Falkoping widziałem dwa zestawy o długości 32m kazdy z nich miał załadowane dwa kontenery 40-sto stopowe

 2. cmldn napisał(a):

  Wydawało mi się, że w Holandii widziałem parę razy takie zestawienie. Ale nie dam sobie uciąć ręki czy pojemność zestawu to 3xBDF.

 3. Intruz napisał(a):

  Ja również widziałem w NL zestaw z dwoma przyczepami tandemowymi ale zwykłe firany więc mógł się mieścić w 25,25m

 4. HOBO napisał(a):

  Ale piekny zestaw, ale bym się tym pobawił. Marzenie. Po przyczepach typu zemsta hitlera, to jest masymum umiejetności.

 5. andrzej napisał(a):

  żeby jeszcze oni robili takie przyczepy przejazdowe. nie raz w SE widze jak chłopaki muszą się rozpinać żeby załadować solo + naczepe na dwóch róznych rampach. szczytem jest kiedy najpierw np musi załadować naczepę, odjechać spod rampy, a potem dopiero podstawa solówke pod rampę. głupiego robota

 6. PiotrFr napisał(a):

  Na cholerę przejazdowe BDF? On to wiezie do portu w Szwecji, ktoś to odbiera w innym kraju (np ja we francji) i jest rozwożone do klientów. A odpięcie przyczepy to jest minuta, żaden dramat

 7. Andrzej napisał(a):

  Po pierwsze to nie mówię tylko o bdf, przeczytaj mój komentarz, po drugie taka przyczepę chyba też kiedyś załadować, nie? Czy puste się wysyła do portu? Widziałeś kiedyś skandynawskie zestawy, wiesz o czym mówię?

  • PiotrFr napisał(a):

   A czytałeś mój? Co to za problem odpiąć przyczepę? Lepiej odpiąć przyczepę raz niż robić dwa kolka, by zabrać tyle towaru. No ale jak się wozi brzuchu na kierownicy to odpiecie paru przewodów urasta do rangi problemu nie do przejścia

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.