DPD będzie woziło po trzy nadwozia BDF na raz, obsługując w ten sposób trasy międzynarodowe

DPD wprowadza nowy, bardzo ciekawy zestaw do transportu między Niemcami a Holandią. Jest to 25-metrowa ciężarówka do przewozu aż trzech nadwozi BDF, spełniająca wymagania ruchu międzynarodowego i wyróżniająca się wspaniałą zwrotnością.

Opisywany zestaw ma mieć oficjalną premierę już za kilka dni, na targach IAA 2018 w Hanowerze. Autorem zabudowy jest tutaj firma Van Eck, natomiast pierwszy odbiorca to holenderski przewoźnik Rebro Transport. Jest on stałym podwykonawcą firmy DPD i dlatego też nowa ciężarówka została stworzona z myślą o wymiennych nadwoziach.

Bazową ciężarówką okazuje się Volvo FH 540, które wyróżnia bardzo krótki zwis tylny. Następnie znajduje się jednoosiowy wózek dolly, a za nim dwuosiowa naczepa pod nadwozia BDF. Samo Volvo może przewozić jeden wymienny kontener o długości do 7,45 metra, natomiast na naczepie zmieszczą się dwa kolejne egzemplarze, mające łącznie 14,9 metra.

Co natomiast jest w tym wszystkim najważniejsze, to zwrotność. Opisywany zestaw ma bowiem przewozić przesyłki kurierskie między Holandią a Niemcami, musząc spełnić przepisy z dwóch różnych krajów. Szczególnie wymagające okazało się tutaj prawo niemieckie, narzucające następujące limity: wewnętrzny promień zawracania nie może przekroczyć 5,3 metra, natomiast dla zewnętrznego maksimum wynosi 12,5 metra.

Biorąc pod uwagę 14,9 metra długości samej naczepy, spełnienie powyższych wymagań nie było łatwe. Van Eck udało się to jednak osiągnąć, przechodząc niemieckie badania i otrzymując certyfikat TÜV. Było to możliwe dzięki skrętnej ostatniej osi w naczepie oraz skrętnym kołom wózka dolly. Łącznie mamy więc sześcioosiowy zestaw z czterema osiami skrętnymi.