Szef ITD na kontrolach w Danii – pokazywano czujniki mierzące skład spalin

Powyżej: nagranie podsumowujące kontrole

Duńska inspekcja Færdselsstyrelsen dysponuje wyjątkowo zaawansowanym sprzętem do kontroli spalin. To niewielkie czujniki montowane w zderzakach radiowozów, zdolne pobrać próbkę spalin z jadącej obok ciężarówki. W ten sposób wstępnie weryfikuje się zgodność z normami Euro, kontroluje działanie wtrysku AdBlue i rozpoznaje pojazdy z niefabrycznymi programami silnika. Czy natomiast podobny sprzęt może pojawić się także w Polsce? Istnieje takie prawdopodobieństwo, gdyż szef polskiego ITD właśnie wrócił ze spotkania w Danii, w dużej mierze poświęconego kontrolom emisji spalin.

Główny Inspektor Transportu Drogowego udał się do Kolding, by spotkać się tam Dyrektorem Generalnym Færdselsstyrelsen. Jak podaje oficjalny komunikat, wśród głównych tematów tych rozmów znalazł się duński system dynamicznego pomiaru spalin w samochodach ciężarowych, a więc rozwiązanie omówione już powyżej. Za to Duńczycy byli zainteresowani naszymi metodami kontroli poboru opłat, jako że sami planują uruchomić w przyszłym roku elektroniczne myto dla ciężarówek (zapowiadane tutaj). Poza tym rozmawiano o kontrolach stanu technicznego, porównując dosyć prymitywne, duńskie przyczepy diagnostyczne z bardzo zaawansowanymi, polskimi liniami diagnostycznymi w ciężarówkami (opisywanych tutaj).

Poza teoretycznymi rozmowami, szefowie inspekcji z obu krajów, a także ich współpracownicy, przyglądali się praktycznym kontrolom na duńskich drogach. Tutaj po raz kolejny pojawił się temat emisji spalin, gdyż pokazano flotę inspekcyjnych Volkswagenów Transporterów, wyposażonych we wspomniane czujniki w zderzaku. Polscy funkcjonariusze mogli więc zobaczyć jak samochód ten mierzy skład spalin z jadącej z przodu ciężarówki i wskazuje dokładne wyniki na tablecie przy desce rozdzielczej. Wszystko to możecie zobaczyć na materiałach zdjęciowych oraz filmowych, opublikowanych przez GITD.

Pomiar spalin z jadącego przed radiowozem zestawu:

Na takich Volkswagenach montuje się czujniki:

Zdjęcie samego czujnika:

Duńska przyczepa diagnostyczna:

Inne zdjęcia z tego samego wydarzenia: