Tak wyglądają przydrożne badania techniczne ciężarówek – inspekcyjne MJD na filmie

Inspekcja Transportu Drogowego opublikowała dzisiaj nagranie, na którym dokładnie pokazano pracę Mobilnej Jednostki Diagnostycznej (MJD). Można więc zobaczyć, jak wygląda przymusowy, niespodziewanych przegląd, przeprowadzany tuż przy drodze, między innymi z udziałem szarpaków i rolek.

Kontrole miały miejsce w miniony poniedziałek, na drodze krajowej nr 92 w Poznaniu. Trzeba też przyznać, że była to akcja o nadspodziewanie pozytywnym zakończeniu, gdyż spośród 14 sprawdzonych ciężarówek tylko dwie wykazały niebezpieczne usterki. Dla porównania, dotychczas nie brakowało już komunikatów, w których większość lub nawet wszystkie sprawdzone ciężarówki straciły na MJD dowód rejestracyjny i zakwalifikowały się do kary (na przykład tutaj w Zawierciu lub tutaj w Gnieźnie).

Na czym natomiast polegały te dwa problematyczne przypadki? W jednej z nich wystąpił nadmierny ubytek powietrza z układu hamulcowego, wyciek płynów eksploatacyjnych oraz pęknięcie szyby w polu widzenia kierowcy. Drugi przypadek dotyczył zaś zestawu, który miał niesprawny hamulec na prawym kole trzeciej osi w naczepie. W obu przypadkach były to usterki niebezpieczne, a więc skutkujące zatrzymaniem dowodu i potencjalną karą administracyjną w wysokości 2 tys. złotych.

Na koniec dodam, że Mobilna Jednostka Diagnostyczna to najnowszy i najbardziej zaawansowany sprzęt Inspekcji Transportu Drogowego, zamówiony w 16 egzemplarzach za ponad 30 milionów złotych. Na wyposażeniu znajdziemy tu pełen zestaw urządzeń hydraulicznych, na czele z rolkami i hydraulicznymi szarpakami dla samochodów ciężarowych. Jest też niewielkie pomieszczenie biurowe, gdzie znajdują się wszystkie instrumenty sterujące. Całość przewozi się na pokładzie inspekcyjnych Iveco Eurocargo, rozstawia na praktycznie dowolnym placu przy użyciu hydraulicznego żurawia.

Oto komunikat WITD Poznań:

W poniedziałek (28 listopada), na krajowej 92-ce w Poznaniu, funkcjonariusze ITD prowadzili kontrole ciężarówek. Szczegółowa weryfikacja stanu technicznego była możliwa dzięki wykorzystaniu Mobilnej Jednostki Diagnostycznej. Ten najnowocześniejszy sprzęt ITD umożliwia precyzyjnie sprawdzić układy, które wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W trakcie kilkugodzinnych kontroli zatrzymano do kontroli 14 pojazdów ciężarowych. Zdecydowana większość przeszła pozytywnie kontrolę. Tylko w dwóch pojazdach stwierdzono usterki zakwalifikowane jako niebezpieczne. W jednej ciężarówce był nieszczelny układ hamulcowy, wyciekały z niej płyny eksploatacyjne oraz miała również pękniętą przednią szybę w polu widzenia kierowcy. Na Mobilną Jednostkę Diagnostyczną skierowano również ciągnik siodłowy z naczepą, która miała uszkodzone hamulce przy prawym kole na trzeciej osi. Za stwierdzone usterki, inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne samochodu ciężarowego oraz ciężarówki i zakazali ich dalszej jazdy z miejsca kontroli drogowej. Wobec przewoźników i osób zarządzających transportem w firmach zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Grożą im kary pieniężne. W trakcie działań inspektorzy kontrolowali również m.in. zabezpieczenie przewożonych ładunków. Jedna z ciężarówek nie budziła zastrzeżeń pod względem technicznym, ale kierowca musiał prawidłowo spiąć ładunek.