W ostatnich dniach marca odbyło się Forum Transportu Drogowego, a więc spotkanie organizacji reprezentujących polskich przewoźników. Przy tej okazji wrócił temat stawek minimalnych za przewozy, będący obecnie jednym z najczęściej powtarzanych postulatów w branży.
Głównym orędownikiem tego pomysłu jest Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych (ZSPD), które opracowało już konkretną koncepcję i zaprezentowało ją na łamach Forum. Mowa była o specjalnym kalkulatorze, określającym stawkę minimalną na podstawie uśrednionych kosztów, a następnie dodającym 6 procent marży dla przewoźnika. Ów kalkulator miałby zostać opracowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, a regularne wyliczanie stawek i kontrolowanie nadużyć miałoby trafić w ręce Krajowej Administracji Skarbowej.
Podobne rozwiązanie wprowadzono już ostatnio na Węgrzech, w ramach transportu krajowego (opis znajdziecie tutaj). Jak natomiast zareagowali na to polscy przewoźnicy? Reakcje w czasie Forum miały być w większości przychylne. Taki kalkulator mógłby bowiem ochronić rynek przed patologiami, ograniczyłby „przepisywanie” ładunków, a także ułatwiłby rozprawienie się z nielegalną konkurencją z Ukrainy. Sam za siebie mówi też fakt, że 6 procent marży leży dzisiaj po prostu w sferze marzeń wielu przewoźników.
Z drugiej jednak strony, nie brakowało też uwag. Padły między innymi stwierdzenia, że byłaby to ingerencja w zasady wolnego rynku, stanowiące podstawy dla gospodarki. Przypominano też, że poprzednie próby wprowadzenia podobnych regulacji spotykały się w Polsce albo z nieskutecznością, albo z porzuceniem tematu. Poza tym, podobnie jak na Węgrzech, rozmowy szybko ograniczyły się do transportu krajowego. Regulacje dla przewozów międzynarodowych tworzy bowiem Komisja Europejska.
Ostatecznie przewoźnicy byli w stanie porozumieć się na tyle, by wystąpić ze swoim pomysłem do ministerstwa infrastruktury. Teraz pozostaje więc czekać na reakcję ze strony rządu. Jeśli zaś szukacie szerszej oraz dokładniejszej relacji z Forum Transportu Drogowego, to znajdziecie ją na stronie ZMPD, pod tym linkiem.