Scania z dłuższym przodem uwieczniona na testach – premiera już we wrześniu?

Powyżej: nowa kabina w kamuflażu (po prawej) w porównaniu z dotychczasową wersją (po lewej)

Upłynął ledwie tydzień od kiedy oficjalnie ujrzeliśmy nowe Volvo FH Aero. Tymczasem już zaczyna mówić się o kolejnej tego typu premierze, tym razem ze strony marki Scania.

Na zdjęciach z północnej Skandynawii udało się uwiecznić testowy, przedpremierowy egzemplarz nowej Scanii serii R. Ciągnik miał co prawda kamuflaż na przedniej części kabiny, ale nie przeszkadza to w dostrzeżeniu bardziej zaokrąglonego zderzaka, mniej płaskiej atrapy chłodnicy oraz wysuniętego do przodu podszybia. Mówiąc więc krótko, przód ewidentnie został tutaj nieco wydłużony.

To wydłużenie nie wydaje się duże, licząc kilka lub kilkanaście centymetrów względem dotychczasowej kabiny. Powinno to jednak wystarczyć, by „R-ka” wpisała się w nowe przepisy homologacyjne, pozwalające przekroczyć dopuszczalną długość zestawów pod warunkiem uzyskania korzyści aerodynamicznych. To natomiast by oznaczało, że Scanie z nowym przodem będą mogły otrzymywać kabiny typu Highline XL, wydłużone w części sypialnej o 27 centymetrów, a jednocześnie legalnie ciągać pełnowymiarowe naczepy. Dokładnie tak samo, jak pozwalają już na to DAF XG/XG+ oraz Volvo FH Aero.

Jak na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat terminu scaniowskiej premiery. Można się jednak spodziewać, że Scania nie przegapi okazji, by pokazać nowe nadwozie na targach IAA Transportation w Hanowerze, zaplanowanych na wrzesień bieżącego roku. Jeśli natomiast szukacie dodatkowych i dokładniejszych zdjęć tego nowego przodu, to znajdziecie je u moich holenderskich kolegów: BIGtruck.nl oraz Iepieleaks.nl.

Highline XL od środka, z przedłużeniem zaznaczonym na czerwono:

Kabina Highline XL na prezentacji filmowej: