Scania P280 z autopilotem dla rolnictwa – to już technologia do zwykłego użytku

W transporcie drogowym automatyzacja nadal pozostaje kwestią dalszej przyszłości. Za to w wielkoobszarowym rolnictwie już wykorzystuje się takie technologie, oferując je normalnym odbiorcom. Przykładem może być nowa Scania P280 XT 8×4, którą zaprezentowano właśnie na brazylijskich targach Agrishow 2022. Pojazd został wręcz wystawiony na torze do jazd próbnych i zaprasza się do niego wszystkie osoby chętne na przejażdżkę.

Jak się okazuje, za zautomatyzowana ciężarówka posiada autopilota drugiego stopnia. Oznacza to pojazd, w którym kierowca może puścić elementy sterujące, licząc na automatyczne podążanie wskazaną trasą, ale za ewentualne ruszanie, zatrzymywanie lub reagowanie awaryjne nadal odpowiada człowiek. Jest to też autopilot stworzony z myślą o drogach konkretnej kategorii. W tym konkretnym wypadku będą to drogi polne, a właściwie po prostu pola. Scania powstała bowiem z myślą o zbiorach trzciny cukrowej, by w sposób zautomatyzowany podążać za kombajnami i odbierać od nich plony.

Takie rozwiązanie ma na celu nie tylko ułatwienie pracy kierowcy, ale też ograniczenie strat w rolnictwie. Omawiany autopilot ma bowiem na tyle precyzyjny system naprowadzania, by uniknąć jakiegokolwiek zbaczania z trasy i dodatkowego niszczenia upraw. Człowiek podobno nie byłby w stanie utrzymać podobnej precyzji w czasie długotrwałej pracy.

Na koniec też podkreślę, że omawiana technologia nie jest żadną nowością. Ciężarówki z takimi rolniczymi autopilotami już od kilku lat pracują na brazylijskich polach, a Scania jest po prostu kolejną marką, która wprowadza taką ofertę. Wcześniej prezentowano już podobne pojazdy marek Mercedes-Benz oraz Volvo Trucks, a ta ostatnia firma zaprezentowała też na zdjęciach szczegóły działania takiego systemu. Można tam zobaczyć m.in. pulpit sterujacy: