Scania 530S V8 na lokalne trasy po Małopolsce – dostawy warzyw w wielkim stylu

Powyżej: prezentacja firmowa

Nie będzie chyba żadną przesadą, gdy nazwę tę ciężarówkę najbardziej luksusowym pojazdem dystrybucyjnym w kraju. Bo choć kierowca będzie tutaj wykonywał lokalne dostawy warzyw i owoców, prowadząc samą solówkę bez przyczepy, do jego dyspozycji będzie najwyższa kabina z płaską podłogą, kompletnie wyposażone wnętrze oraz silnik typu V8.

Tak ciekawy pojazd trafił w ostatnich dniach do rodzinnej firmy Silla, prowadzącej sieć ośmiu supermarketów w południowej, górskiej części województwa małopolskiego. Ciężarówka będzie wykorzystywana do przewozu wspomnianych warzyw i owoców, robiąc to głównie na terenie Małopolski lub ewentualnie sąsiednich województw. Szczególnie częste będą przy tym kursy między giełdą w krakowskich Rybitwach a oddaloną o około 60 kilometrów Mszaną Dolną. To właśnie tam Silla ma swoją siedzibę, a przy okazji też najstarszy sklep, obchodzący w tym roku 20-lecie.

Jednym z założeń towarzyszących skonfigurowaniu tego pojazdu było stworzenie solówki o maksymalnych możliwościach transportowych. Na podwoziu typu 6×2 umieszczono więc 9,5-metrową chłodnię z górnym agregatem marki Carrier. Wszystko zwieńczyła też podpokładowa winda marki Dhollandia, a za to całkowicie zrezygnowano ze sprzęgu do przyczepy. Mamy tu więc samo 26-tonowe podwozie, które swobodnie przemieści się po krętych, górskich drogach. Jeszcze większą swobodę zapewni zaś silnik, który jest ponad 16-litrową jednostką typu V8, rozwijającą moc 530 KM i moment obrotowy 2800 Nm.

Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że tak mocna jednostka jest tutaj zwyczajnie niepotrzebna. Niemniej cała ta ciężarówka ewidentnie ma być też po prostu dumą i radością swoich użytkowników, pełniąc przy okazji rolę reprezentacyjną. W końcu na etapie konfiguracji wybrano również kabinę z serii S Highline z płaską podłogą oraz z dwoma łóżkami. Fotele pokryła czarna skóra z czerwonymi przeszyciami, koła stanęły na aluminiowych felgach, a wszystko uzupełniono też dobrze dopasowanym tuningiem.

Wśród modyfikacji jest między innymi ciekawe oklejenie, zaprojektowane przez firmę Nervo Design i wykonane przez warsztat Tuning Truck by KDS. Do tego dołożono czarne orurowanie z pomarańczowymi światłami pozycyjnymi, dalekosiężne oświetlenie szwedzkiej marki Strands, powiększoną osłonę przeciwsłoneczną, czy dodatkową osłonę podszybia. Są też takie detale, jak płaska tablica świetlna z logo firmy, podświetlane emblematy marki, czy zbiornik na wodę inspirowany luksusowym alkoholem. Wewnątrz znajdziemy zestaw niefabrycznych, ozdobnych firanek, a cały rozstaw osi wypełniły wykonane na zamówienie osłony, bardzo rzadko spotykane w 12-metrowych solówkach.

Na koniec dodam, że to nie jest pierwsza ciężarówka z firmy Silla, która wyróżnia się na tle branży dystrybucyjnej. Cztery lata temu opisywałem też pracujące tam Volvo FH 420 z tandemową przyczepą, mające wiele dodatkowo lakierowanych elementów, grill inspirowany modelem FH16, dodatkowe świetlenie, czy polerowane felgi.

Dziewięć dodatkowych zdjęć: