Źródło zdjęć: Cars in USA – Motoryzacja w USA – ciekawostki
Amerykańska sprzedaż ciężarówek marki Scania trwała tylko przez siedem lat, w latach 1985-1992. Trzeba też przyznać, że odbyło się to bez większych sukcesów, co też tłumaczy tak szybkie wycofanie się z rynku (o całej historii przeczytacie tutaj). Niemniej świadomość istnienia tej marki pozostaje w Stanach Zjednoczonych dosyć duża, głównie za sprawą miłośników o europejskim pochodzeniu. Przybywa też osób, które próbują sprowadzać takie pojazdy USA, zarówno w formie hobbystycznej, jak i po prostu do pracy. Regularnie zdarzają się więc takie widoki, jak Scania stojąca gdzieś wśród amerykańskich ciężarówek.
Na dołączonych zdjęciach, wykonanych ledwie wczoraj, możecie zobaczyć Scanię 144L 530 Topline z rejestracjami z Karoliny Północnej, czyli stanu położonego na wschodnim wybrzeżu USA. Samochód stał zaparkowany pod warsztatem około 800 kilometrów dalej na północ, w mieście Newark, tuż obok Nowego Jorku. I co ważne, nie był to zwykły warsztat, lecz firma Abreu Truck Services, prowadzona przez imigrantów z Portugalii, specjalizujących się w pojazdach marki Scania, a nawet mających własną kolekcję takich pojazdów.
Scania V8 Twin Turbo zbudowana przez Abreu Truck Services:
Wiele wskazuje na to, że czerwona „czwórka” przejdzie w Newark kilka napraw, a portugalsko-amerykańscy specjaliści zorganizują dla niej brakujące elementy. Samochód ten miał bowiem dotrzeć do USA stosunkowo niedawno, a na fotografiach widać, że jest w raczej wymagającym stanie. Sam za siebie mówi też fakt, że prawe lusterko prowizorycznie przełożono z jakiejś starej ciężarówki amerykańskiej, a z tyłu mamy mieszankę amerykańskiego i europejskiego oświetlenia. Warto też zwrócić uwagę, że to „czwórka” z samego początku produkcji, na co wskazuje 14-litrowy silnik Euro 2 oraz stary typ górnej części grilla. Sądząc po tym ostatnim elemencie, samochód ma 26 lub 27 lat.
Swoją drogą, ten wiek może mieć spore znaczenie. Otóż Amerykanów obowiązują bardzo ostre restrykcje jeśli chodzi o import pojazdów z innych kontynentów. Żeby sprowadzić tam samochód młodszy niż 21 lat, trzeba by poddać go pełnym badaniom z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska, co w praktyce byłoby nieopłacalne lub nawet niewykonalne. Jeśli jednak pojazd przekroczy 21 lat, może zostać sklasyfikowany jako klasyk i swobodnie można go zarejestrować. Dlatego też import Scanii serii 4 z początku produkcji nie jest żadnym problemem, ale już nowsze egzemplarze z silnikami Euro 3 w większości podlegają pod zakaz. Szerzej wyjaśniałem to w następującym artykule: Mercedes Actros sfotografowany w USA – czy europejską ciężarówką można jeździć po Ameryce?
Zdjęcia tej samej „czwórki” przy pracy, w 2021 roku: