Scania 144 z jednym fotelem, ukośną kanapą, barkiem oraz pionowymi szafkami

Rezygnacja z konwencjonalnego fotela pasażera, by dzięki temu uzyskać dodatkową przestrzeń do wypoczynku, to pomysł przewijający się w branży już od ponad pół wieku. Powyżej możecie to zobaczyć na przykładzie Scanii LB76 z lat 60-tych, a w kolejnych dekadach oferowały to też Renault Premium, Mercedes-Benz Actros, a także Iveco Stralis oraz S-Way (więcej na ten temat tutaj). W poniższym materiale nie będzie jednak mowy o żadnej fabrycznej opcji, lecz o rozwiązaniu typowo tuningowym. Wnętrze bez prawego fotela przygotowano bowiem w warsztacie WTC Truck z Żywca, specjalizującym się w modyfikowaniu wnętrz ciężarówek.

Bazą okazała się Scania serii 4 Topline, czyli model o bardzo specyficznym układzie wnętrza, z górnym łóżkiem montowanym nad przednią szybą. Takie rozwiązanie pozostawiało sporą dowolność w zagospodarowaniu tylnej części wnętrza i otwierało też ogromne możliwości tuningowe. W prezentowanym egzemplarzu wykorzystano to więc do stworzenia całej strefy wypoczynkowej, z ukośną, pikowaną kanapą, wstawioną właśnie przy całkowitym wyeliminowaniu fotela pasażera. Specjalnie podwyższono też prawą część podłogi, by ograniczyć różnicę względem tunelu silnika i ułatwić poruszanie się po wnętrzu. Poza tym przy kanapie zainstalowano stolik, którego blat ma kształt wzorowany na emblemacie marki. W tylnych narożnikach wnętrza pojawiły się pionowe schowki, z podświetlanymi emblematami „V8”, natomiast pod sufitem zawieszono barek, do użytku na przykład na zlotach.

Wszystko to stanowi elementy bardzo zaawansowanego projektu, jakim jest odnowienie oraz modyfikacji klasycznej Scanii R144G 530. Bogato wyposażona „euro dwójka” będzie ciężarówką-maskotką w firmie Devdrew z Radkowic pod Starachowicami. Przedsiębiorstwo to zajmuje się transportem drewna i pisałem o nim już w ubiegłym roku, w następującym artykule: Leśny ciągnik siodłowy Renault C520 6×4 – ciężka konfiguracja w luksusowym wydaniu

Źródło zdjęć: WTC TRUCK

Dodatkowe kilkadziesiąt zdjęć znajdziecie tutaj.