Tunel pod Mont Blanc jednak zamknięty na 9 tygodni – start już 16 października

Plany remontowe w tunelu pod Mont Blanc uległy kolejnej zmianie. Najnowszy harmonogram przewiduje aż dziewięciotygodniowe zamknięcie jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Początkowo zapowiadano, że tunel pod Mont Blanc stanie w tym roku na 15 tygodni. Następnie pojawiła się decyzja o przełożeniu tego remontu na rok 2024, w zamian za to chcąc prowadzić mniejsze prace nocami. Teraz zaś stwierdzono, że remont jednak nie może czekać i trzeba przeprowadzić go już w najbliższych miesiącach. Stąd też harmonogram, który stwierdzono pod koniec ubiegłego tygodnia.

Prace nocne, trwające w godzinach od 22 do 6, mają być prowadzone do piątku 13 października. Następnie, w poniedziałek 16 października, o godzinie 8.00, rozpoczną się prace całodobowe, skutkujące całkowitym zamknięciem przejazdu. Potrwają one przez dziewięć kolejnych tygodni, do poniedziałku 18 grudnia, godziny 22.00.

Co ważne, prace przewidziane na te dziewięć tygodni mają mieć charakter stosunkowo łatwy do przerwania. Jeśli więc okoliczny transport zostanie sparaliżowany na przykład przez trudne warunki pogodowe lub przez problemy w pobliskim tunelu Frejus, zarząd tunelu pod Mont Blanc ma wstrzymać prace i przywrócić ruch w przyspieszonym terminie.