Scania 113M 320 i jej następczyni 770S – pamiątka po wynajmie ciężarówek lat 90-tych

W Polsce usługa wynajmu samochodów ciężarowych dopiero zyskuje na popularności. Są natomiast rynki, gdzie usługa tego typu ma znacznie dłuższą historię. W Wielkiej Brytanii odnotowano już nawet pewien jubileusz, jakim jest 25-lecie tamtejszej spółki wynajmującej Scania Truck Rental.

Brytyjczycy stosunkowo szybko zainteresowali się wynajmem pojazdów użytkowych, w tym także dużych ciężarówek. Dlatego już w marcu 1996 roku – gdy w wielu krajach nawet zwykły leasing pozostawał rzadkością – Scania założyła na Wyspach własną firmę wynajmującą. Spółka otrzymała nazwę Scania Truck Rental, a jej początkowe zaplecze składało się z czterech placów oraz 200 samochodów ciężarowych.

O owym czasie u dealerów Scanii dało się kupić ciężarówki dwóch generacji. Swoją karierę kończyła starsza seria 3, a do sprzedaży wchodziła nowa seria 4. Gdy jednak kompletowano flotę do wynajmu, zapadła decyzja, by wszystkie 200 ciężarówek pochodziło z serii 3. W ten sposób zapewne chciano ograniczyć koszty, łatwiej przebijając się z nową usługą.

Przez kolejne 25 lat flota brytyjskiego Scania Truck Rental zdążyła powiększyć się dziewięciokrotnie. Obecnie to już 1780 pojazdów, w większości reprezentujących najnowsza generację. Najliczniej reprezentowane są ciągniki siodłowe R450 6×2, gdyż właśnie takie pojazdy cieszą się wśród klientów największą popularnością. Choć bywają też oferty bardziej niszowe, a nawet da się wynająć topową Scanię 770S Highline.

Właśnie taki topowy model pojawił się na powyższym zdjęciu. Ustawiono go ze Scanią 113M 320 Streamline, która jest jeżdżącą pamiątką po początkowym okresie firmy. To bowiem jedna z tych ciężarówek, od których Scania Truck Rental rozpoczynało swoją działalność. Samochód został zachowany na pamiątkę i dzisiaj stanowi ozdobę centrum szkoleniowego marki.

Na czym polega tego typu wynajem?

Mówiąc w dużym skrócie, przewoźnik uiszcza tutaj jedną, z góry ustaloną opłatę, a wynajmujący dostarcza mu wskazaną ciężarówkę i zajmuje wszelkimi możliwymi formalnościami, czy usługami dodatkowymi. Organizuje więc pojazd, przygotowuje go do pracy, zapewnia obsługę eksploatacyjną, czy zajmuje się naprawami. W efekcie przewoźnika właściwie nie interesuje okres gwarancji, czy ustalenia finansowe z siecią serwisową. Umowa może trwać nawet kilka lat, a po jej upływie przewoźnik zwraca pojazd wynajmującemu.