Scania 112M 360 na czarnych tablicach nadal pracuje – kolejne 5 lat tras po Polsce

Pięć lat temu, wiosną 2018 roku, opublikowałem artykuł zatytułowany Scania 112M 360 spotkana przy pracy – około 30-letnia ciężarówka jechała z naczepą przez Piłę. Od tamtego czasu zarówno Scanie serii 2, jak i jakiekolwiek inne ciężarówki na czarnych rejestracjach, stały się w Polsce jeszcze rzadziej spotykanym widokiem. A mimo to ciężarówka z artykułu nadal pracuje i dzielnie na siebie zarabia.

Zdjęcie z 2018 roku:

Zdjęcie z 2023 roku:

Czytelnik Tomek spotkał ostatnio ten sam pojazd pod Opatowem, w województwie świętokrzyskim. Klasyczna Scania 112M 360 nadal miała tam na sobie te same, czarne rejestracje, literami „PAT” wskazujące na dawne województwo pilskie.  Na dokładnie tę samą wyglądała też naczepa, bardzo wczesna firanka francuskiej produkcji, z charakterystycznym oznaczeniem „Fruehauf Trailor” na przedniej ścianie. Choć więc zaraz upłynie 35 lat, od kiedy model ten został wycofany ze sprzedaży, czerwona „dwójka” najwyraźniej nadal należy do tego właściciela, kontynuując międzymiastowe trasy po Polsce.

Jako ciekawostkę dodam, że w sieci zachowało się też zdjęcie tego samego pojazdu z 2009 roku. Pochodzi ono z fotogalerii komunikacji publicznej „gpa.mazowsze.pl”, gdzie Scania załapała się tak naprawdę przypadkowo, obok płockiego autobusu Jelcz M121M. Wystarczy to jednak by stwierdzić, że przez 14 lat ciągnik ten zaskakująco mało się zmienił, mając na przykład dokładnie te same dodatki na kabinie oraz nie tracąc żadnych detali. Tym większe uznanie należy się kierowcy i właścicielowi.

Zdjęcie z 2009 roku:

Dla wyjaśnienia dodam, że Scania serii 2 była dostarczana do klientów w latach 1980-1989. Ten konkretny wariant, czyli 112M 360, miał pod kabiną 11-litrowy silnik z turbodoładowaniem oraz intercoolerem, rozwijający moc 354 KM i będący w latach 80-tych umiarkowanie mocną jednostką, stosowaną także w transporcie dalekobieżnym. Co natomiast odróżniało serię 2 od nowszej serii 3 (1987-1995), wykorzystującej de facto tę samą kabinę, to przede wszystkim inny wygląd wnętrza, znacznie prostsze miejsce pracy oraz brak jakiegokolwiek podwyższenia dachu w ofercie nadwozi sypialnych.

Wnętrze serii 2:

Film z premiery serii 2, prezentujący jej projektowanie: