Ruszyły przedpłaty na nowe „Rundhaubery” – tak, to nadal jest produkowane!

Powyżej: współczesne egzemplarze czekające na odbiór

Mercedes-Benz serii L, popularnie znany jako „Kurzhauber lub Rundhauber”, właśnie doczekał się zbiórki zamówień na produkcję z bieżącego rocznika. I zapewne nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mówię o modelu pochodzącym sprzed ponad pół wieku.

W swojej ojczyźnie, czyli w Niemczech, seria L zadebiutowała w 1959 roku. Następnie, w roku 1979 roku, licencję na jej produkcję sprzedano Irańczykom. Od tamtego czasu irańska firma Iran Khodro Benz nieustannie wytwarza nowe egzemplarze, stale dostarczając je na lokalny rynek. Firma może przy tym nawet korzystać z oryginalnych znaczków Mercedesa, a pod względem techniki i komfortu niemal nic się nie zmieniło. Wolnossący silnik nadal rozwija więc około 240 koni mechanicznych, a deska rozdzielcza nadal wykonana jest z metalu. Irańska wersja nie przeszła też rozległych modyfikacji, które sam Mercedes przeprowadził w późniejszych latach w Brazylii. Na przestrzeni dekad dołożono jedynie przednią belką przeciwnajazdową, współczesne lusterka boczne, regulowany fotel kierowcy z zagłówkiem i kierownicę z Actrosa MP1. Nieco zmieniono też osprzęt silnika, spełniając normę Euro 3.

Wnętrze kabiny ze współczesnej produkcji:

Współczesny folder reklamowy:

Filmowa prezentacja egzemplarza z ubiegłego roku:

I właśnie dla takiego dinozaura transportu, noszącego obecnie nazwę Iran Khodro Benz 1924 lub Iran Khodro Benz 2624, ogłoszono ostatnio zbiórkę zamówień dla bieżącego rocznika (w Iranie nowy rok rozpoczyna się w marcu). Klienci mogą przy tym wybierać między podwoziami 4×2 (wersja 1924) lub 6×4 (wersja 2624), a także między zabudową z wywrotką lub uniwersalną zabudową skrzyniową. Co też ciekawe, chętni muszą przekazać do fabryki przedpłatę, której wysokość zależna jest od konfiguracji pojazdu i oczekiwanej daty dostawy. Za to ostateczna cena pojazdu nie jest gwarantowana, gdyż może się ona zmienić w zależności od warunków panujących w danym momencie w gospodarce.

Ile wynosi taka przedpłata? Osoby chcące odebrać w najbliższych miesiącach trzyosiową wywrotkę, muszą z góry uiścić 1 miliard 950 milionów tomanów. W przeliczeniu to około 4,3 tys. euro lub około 18,4 tys. złotych. Za to przedpłata za dwuosiowy wariant skrzyniowy, z nieco opóźnioną dostawą, wynosi 1 miliard 300 milionów tomanów, a więc 2,8 tys. euro lub 12,3 tys. złotych. Chętni zapewne się na to znajdą, gdyż „Rundhauber” – choć skrajnie już przestarzały – i tak ma wśród Irańczyków znacznie lepszą opinię niż zalewające tamtejszy rynek ciężarówki chińskie. Zresztą, już od dekad wiadomo, że ten dawny Mercedes jest wyjątkowo trwałym oraz wytrzymałym narzędziem pracy.

Więcej o historii serii L, w tym zwłaszcza jej brazylijskiej karierze, przeczytacie w następującym artykule: Mercedes 1934 Turbocooler – wywodził się z 1959 roku, przetrwał do początku lat 90.

Niemiecka wersja z końca lat 50-tych:

Brazylijska wersja z początku lat 90-tych: