Jak nie wlejesz im biopaliwa, to wyrzucą błąd – trzy MAN-y w wersji „B100 Exclusif”

Olej napędowy o oznaczeniu B100, a więc czyste biopaliwo, w większości krajów europejskich został już całkowicie zapomniany. Wyjątkiem jest jednak Francja, gdzie na drogach przybywa ciężarówek w wersji „B100 Exclusif”. Kolejnym przykładem na to może być flota z powyższego zdjęcia, złożona z trzech biopaliwowych ciągników MAN TGX 18.470.

Francuzi doszli do wniosku, że biopaliwo jest świetnym pomysłem na wsparcie rolnictwa, nawet 60-procentowe zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w transporcie, a jednocześnie dalsze korzystanie z silników diesla, nieco dopasowując je tylko pod względem paliwowego osprzętu. Dwa lata temu podjęto więc decyzję, że ciężarówki jeżdżące wyłącznie na paliwie B100 zostaną zrównane przywilejami z pojazdami hybrydowymi lub gazowymi. Zaczęto im więc wydawać naklejki „Crit’Air 1”, pozwalające na wjazd do ścisłych centrów największych francuskich miast, a przy okazji też zapewniono pewne korzyści podatkowe.

Jak natomiast udowodnić, że dany pojazd jeździ tylko na biopaliwie? Tutaj odpowiedzią okazały się właśnie wersje „B100 Exclusif”, opracowane specjalnie dla francuskiego rynku. Ich osprzęt potrafi odróżnić B100 od zwykłego oleju napędowego, a w przypadku wykrycia paliwa pochodzącego z ropy, automatycznie wprowadzi pojazd w tryb awaryjny. Najpierw będzie się to objawiało kontrolką, po 10 godzinach dojdzie ograniczenie mocy, a po 20 godzinach samochód przestanie przekraczać 20 km/h. Użycie niewłaściwego paliwa zostawi też ślad w komputerze, który przez kolejne 36 godzin będzie widoczny dla służb kontrolnych.

Trzy nowe MAN-y dla firmy Alpha Courses Transports z Avelin otrzymały właśnie tego typu osprzęt. Z myślą o nich firma zorganizowała  też własną stację tankowania B100, ze zbiornikiem na 5000 litrów. Praca pojazdów będzie odbywała się na terenie całej Francji, w transporcie krajowym, a rozładunki często odbędą się w centrach. Warto też podkreślić, że na tamtejszych drogach wersja „B100 Exclusif” nie będzie niczym zupełnie nowym. Już w ubiegłym roku pisałem bowiem o dostawach tego typu Scanii serii R oraz Renault Gamy T. Możecie o tym przeczytać w następujących artykułach: Pierwszy klient na ciągnik, który tylko na biopaliwie nie włączy trybu awaryjnego oraz Tanie, używane ciągniki na biopaliwo, zrównane prawnie z gazowcami i hybrydami