Rosyjskie naczepy zakazane we wszystkich krajach UE – blokada już obowiązuje

Takich widoków, jak na powyższym zdjęciu, w najbliższym czasie nie zobaczymy w całej Unii Europejskiej. Przyjęty został bowiem 11. pakiet unijnych sankcji, w którym zakaz ruchu został rozszerzony także na unijne naczepy i przyczepy.

Już od ponad roku po krajach Unii Europejskiej nie mogą poruszać się ciągniki i ciężarówki zarejestrowane w Rosji i Białorusi. Miesiąc temu wprowadzono też zakaz przekraczania polsko-białoruskiej granicy przez naczepy i przyczepy na rosyjskich lub białoruskich rejestracjach. Teraz wszystko przypieczętowały zaś unijne sankcje, w ramach których naczepy i przyczepy na rejestracjach z Rosji nie mogą jeździć po żadnym kraju wspólnoty.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły mają być przejazdy, które zostaną uznane za „niezbędne”. Wówczas specjalne zezwolenie muszą wydać władze unijnego kraju, w którym zaplanowano za- lub rozładunek. Co jednak ciekawe, w Polsce taki scenariusz jest po prostu niemożliwy, gdyż Polska nie stworzyła dla niego procedur. Jeśli już więc jakaś rosyjska naczepa przez nasz kraj przejedzie, to wyłącznie w ramach tranzytu do innego kraju. Może to być na przykład przewóz leków z Niemiec, jak w tym artykule z września 2020 roku: Dwa rosyjskie zestawy wpadły przy kontroli ITD – za duże zbiorniki i jazda bez karty

Poniżej zamieszczam oficjalny komunikat Ministerstwa Infrastruktury, wydany w dniu dzisiejszym:

W ramach przepisów 11. pakietu sankcji rozszerzono dotychczasowe ograniczenia i wprowadzono nowe zakazy związane z transportem drogowym. Wnioskowane przez Polskę zaostrzenie sankcji Unii Europejskiej w dziedzinie transportu drogowego wobec Rosji miało na celu wzmocnienie uczciwej konkurencji na rynku przewozów drogowych, ograniczenie aktywności przewoźników rosyjskich na rynku UE i zmniejszenie przychodów tej branży, która dotychczas wzmacniała potencjał gospodarczy agresora.   

Regulacje 11. pakietu sankcji rozszerzyły obowiązujący od kwietnia 2022 r. zakaz wjazdu rosyjskich pojazdów na obszar Unii Europejskiej. Po zmianach zakaz wjazdu ma zastosowanie do transportu towarów na terytorium Unii przez przedsiębiorstwa transportu drogowego, wykonywanego również przy użyciu przyczep lub naczep zarejestrowanych w Rosji, także wówczas, gdy te przyczepy lub naczepy są ciągnięte przez samochody ciężarowe zarejestrowane w innych państwach niż Federacja Rosyjska.

Jednocześnie właściwe organy państwa członkowskiego, tak samo jak w przypadku samochodów ciężarowych, mogą zezwolić na wykonanie transportu towarów przez przedsiębiorstwo transportu drogowego z siedzibą w Rosji lub jakiekolwiek przedsiębiorstwo transportu drogowego. Dotyczy to sytuacji, gdy towary są przewożone przy użyciu przyczep lub naczep zarejestrowanych w Rosji, także wówczas, gdy te przyczepy lub naczepy są ciągnięte przez samochody ciężarowe zarejestrowane w innych państwach, jeżeli właściwe organy ustaliły, że taki transport jest niezbędny.

Polska nie wyznaczyła organu właściwego do wydawania tego typu zezwoleń, zatem nie są one wydawane. W tej sytuacji, w przypadku pojazdu zarejestrowanego w Rosji, możliwy jest jedynie przejazd tranzytem przez terytorium RP do innego państwa UE, na podstawie zezwolenia wydanego w tym państwie członkowskim.