Rolnicza Tatra Phoenix z wyjątkowym silosem, czyli kolejne utylitarne dzieło firmy Veldhuizen

Na temat firmy Veldhuizen pisałem już dwukrotnie. TUTAJ opisywałem zabudowy będące faktycznie naczepami na „busy”, a także pojedyncze osie funkcjonujące jako przyczepy lekkie, natomiast TUTAJ opisywałem jednoosiową naczepę będącą faktycznie zabudową jadącą na potężnym DAF-ie CF Construction. Dzisiaj będzie zaś o ciężarówkach marki Tatra, które Veldhuizen Wagenbouw z holenderskiej miejscowości Groenekan przystosowało do pracy w rolnictwie.

Trzy ciągniki siodłowe, które zamówiła czeska firma Jasno, sprzężono z naczepami typu Silo Space. Służą one do przewożenia przede wszystkim trawy i kukurydzy, które można załadować w ilości 72 metrów sześciennych przy długości naczepy 13,6 metra. Każdy pojazd posiada trzy dziesięciotonowe osie, które skonstruowano z myślą o jeździe z szosowymi prędkościami. Zamontowano na nich niesamowicie szerokie opony 600/45 R22,5, a ponadto dwie osie uczyniono skrętnymi. Ciekawostką dotyczącą Silo Space jest też system łańcuchów zamontowanych w podłodze, które potrafią rozładować pojazd w 1 minutę i 20 sekund!

Bardzo interesujące są także same Tatry, czyli ciągniki siodłowe z serii Phoenix z podwoziem 6×6. Są to auta wyposażone w 460-konne silniki firmy Paccar i skrzynie biegów ZF AS-Tronic, co ma oczywiście związek z bardzo bliską współpracą Tatry z DAF-em. Poza tym skrzynie biegów posiadają zintegrowaną przystawkę mocy, zaś podwozia mają aż dwie skrętne osie – pierwszą i ostatnią. W połączeniu z oponami do użytku rolniczego stworzyło to więc nie tylko bardzo zwrotne, lecz także bardzo praktyczne pojazdy.

A wyglądają one tak:

tatra_phoenix_veldhuizen_joskin_1 tatra_phoenix_veldhuizen_joskin_2 tatra_phoenix_veldhuizen_joskin_3

Źródło: Truckblog.nl