Przewóz domu ciągnikiem wyrejestrowanym 16 lat temu – Ford z dziurą w podłodze

Fot. Iowa State Patrol Commercial Motor Vehicle Unit

Mobilny dom na betonowych podporach oraz ciężarówka wrastająca w ziemię, to na amerykańskiej prowincji nic nadzwyczajnego. Zdarza się też, że dom wymaga przeniesienia, będąc umieszczanym na prostych wózkach, natomiast ciężarówkę trzeba wyciągnąć z placu, ponownie przywracając ją do życia. I tak też dochodzimy do bardzo ciekawego widoku, który uwieczniła ostatnio „drogówka” z amerykańskiego stanu Iowa.

Dawny Ford serii L, pochodzący z lat 1970-1981, został zatrzymany właśnie w trakcie przewozu mobilnego domu, poruszając się z nim po lokalnych drogach. Zestaw już z daleka zwrócił uwagę policji, gdyż oficjalne oznaczenia dla transportu ponadnormatywnego zastąpiono w nim prowizorycznym napisem, wykonanym prawdopodobnie farbą w sprayu. Poza tym ciągnik całkowicie pozbawiony był tablic rejestracyjnych i wyglądał na ogólnie wyeksploatowany.

Jak się okazało, Ford wrócił na drogi po 16-letnim wycofaniu z użytku. Dlatego też nie miał rejestracji, ubezpieczenia oraz transportowej licencji. Dodatkowo kabina ciągnika okazała się mocno skorodowana, do tego stopnia, że wokół drążka zmiany biegów powstała szeroka na kilkadziesiąt centymetrów dziura. Dlatego też dalszy przejazd natychmiast został zakazany, a wobec kierowcy ciężarówki wszczęto postępowanie. Jaka kara może mu grozić w Iowa, tego niestety nie podano.

Sam Ford serii L był niegdyś w Ameryce bardzo popularnym pojazdem. Szczególnie sprawdził się on w transporcie komunalnym oraz budowlanym, co może świadczyć o wytrzymałej konstrukcji. Nic więc dziwnego, że ta wiekowa wywrotka z przednim mocowaniem do pługa śnieżnego zdołała wrócić na drogi po wieloletnim postoju. W sieci nie brakuje zresztą nagrań, na których podobne ciężarówki są przywracane do życia. Przykładem może być poniższe nagranie z Australii, pokazuje wyjeżdżanie z zarośli właśnie Fordem serii L z silnikiem V8 marki Cummins. Akcja rusza od około 7. minuty i szybko kończy się sukcesem.

Nieco więcej o starych, amerykańskich ciężarówkach Forda przeczytacie w następującym artykule: Ford Aeromax – ostatni tak duży Ford, którego dzisiaj nie da się już znaleźć. Jeśli natomiast chodzi o specyfikę transportu domów, to była ona wyjaśniana tutaj: Ciągniki o teleskopowej ramie – 13,7 metra zestawu i w tym 12,2 metra przyczepy