Renault Trucks przerobi używane ciężarówki Euro 6 na tańsze pojazdy elektryczne

Renault Trucks stało się w ostatnich latach prawdziwym specjalistą od przerabiania samochodów używanych. Firma uruchomiła wręcz przyfabrycznych zakład, w którym dalekobieżne ciągniki siodłowe Euro 6 4×2, jakie masowo pojawiają się na placach poleasingowych, zaczęto przerabiać na uterenowione ciągniki pod wywrotki, pozaeuropejskie pojazdy Euro 3 lub nawet wydłużone podwozia pod zabudowy. A teraz Francuzi przymierzają się do wejścia na kolejny etap, chcąc przerabiać kilkuletnie diesle na elektryki.

By zrealizować ten projekt, Renault Trucks nawiązało współpracę z francuską firmą Novum Tech, specjalizującą się w dostarczaniu elektrycznych układów napędowych dla istniejących już pojazdów. Dotychczas przedsiębiorstwo to realizowało projekty na bazie aut zabytkowych lub specjalistycznych, a teraz ma pomóc Renault Trucks w dostarczaniu tańszych ciężarówek na prąd, wykorzystujących właśnie używane podwozia.

Pilotażowy projekt zrealizowano na bazie 12-tonowego Renault Gamy D. Samochód ten wrócił do producenta po zakończeniu leasingu i w normalnym scenariuszu zostałyby wystawiony na sprzedaż. Zamiast tego ciężarówka trafiła jednak do zakładu Renault Trucks w Lyonie, gdzie zdemontowano z niej silnik spalinowy, skrzynię biegów, zbiornik paliwa, zbiornik AdBlue, a także pompy i sprężarki odpowiedzialne za hamulce, klimatyzację, zawieszenie oraz wspomaganie kierownicy. W zamian za to założono silnik elektryczny z bezstopniową przekładnią, podpinając go bezpośrednio do wału napędowego. Dołożono też baterie o pojemności 210 kWh, zintegrowano ładowarkę pokładową o mocy 22 kW, a także założono nowe pompy i sprężarki, o zasilaniu elektrycznym.

Po tych zmianach samochód otrzymał nową homologację, jako całkowicie elektryczny. Sądząc po wielkości baterii, powinien zaoferować około 150-200 kilometrów zasięgu, a jego pierwszą, testową pracą będzie dystrybucja w centrum Paryża. Jeśli natomiast wszystko sprawdzi się w praktyce, Renault Trucks może rozpocząć takie przebudowy na szeroką skalę, dostarczając na rynek nie tylko tańsze, ale też bardziej ekologiczne ciężarówki na prąd. Dzięki wykorzystaniu tych samych ram, kabin i układów jezdnych będzie można bowiem zmniejszyć wykorzystanie metali i tworzyw sztucznych, wydłużając cykl życia podzespołów i emitując mniej CO2.

Więcej o używanych projektach Renault Trucks przeczytacie między innymi w tych artykułach: Renault Trucks otworzyło „fabrykę samochodów używanych”, która m.in. przerabia ciągniki na podwozia oraz Renault T X-64 – niemal nowy ciągnik 6×4 Euro 3 z „fabryki samochodów używanych”