Renault Gamy T dostanie teraz nowe silniki, lepszą skrzynię i układ Turbo Compound

Ciężarówki marki Renault Trucks zadebiutowały dzisiaj z nowymi silnikami. To aż trzy udoskonalone warianty, z których najbardziej efektywny ma zapewniać 10 procent paliwowej oszczędności. Wszystko jest też kolejnym przykładem bliskiej współpracy, która odbywa się między Renault Trucks i Volvo Trucks, w ramach koncernu Volvo.

Podstawą oferty będą teraz silniki o oznaczeniach DE11 oraz DE13, z jedną, zwykła turbiną. To jednostki dostosowane do kolejnego wydania normy Euro 6, noszącej teraz oznaczenie „Step E”. Poszło to w parze z zastosowaniem całego szeregu nowych elementów mechanicznych, zapewniających mniejsze straty energii.

Zmieniono między innymi tłoki, stosując opatentowaną technologię o nazwie Wave Piston, udoskonalającą przepływ energii w czasie spalania. Korbowody oraz wał korbowy zostały zaprojektowane od nowa, a ponadto zastosowano nową turbosprężarkę, nową pompę oleju oraz nowe, bardziej precyzyjne wtryski. Nieco przeprojektowano też katalizator oraz system zarządzania silnikiem.

Kolejną nowością mają być zmiany w inteligentnym tempomacie oraz zautomatyzowanej skrzyni biegów. Nowa generacja skrzyni Optidriver ma poprawiony system obliczania właściwych przełożeń, nowe oprogramowanie zarządzające i nowy układ sterowania sprzęgłem. Ma się to przekładać na szybszą i bardziej gładką pracę. Przewidujący topografię terenu tempomat Optivision Predictive Cruise Control ma natomiast zapewniać jeszcze więcej toczenia. Niewykluczone, że będzie to „żeglowanie” nawet po płaskim terenie, niczym w nowych Volvach FH. Choć szczegółów w tym zakresie jeszcze nie podano.

A do tego dochodzi nowość niewątpliwie największą. To trzeci silnik, o oznaczeniu DE13 TC, mający zapewniać nawet 10 procent oszczędności, a jednocześnie umożliwiający pracę pod większymi obciążeniami. Mamy tutaj bowiem układ Turbo Compound, stosowany już w bratnim modelu Volvo FH I-Save. Wykorzystuje on dodatkową turbinę, która przekształca energię cieplną bezpośrednio w energię mechaniczną. Zapewnia to dodatkowy moment obrotowy (w przypadku FH I-Save jest to aż 300 Nm!) i tym samym znacznie ułatwia pokonywanie wzniesień. Większą ilość odcinków można pokonać bez redukcji biegu i stąd też bierze się wspomniane 10 procent oszczędności.

Silnik DE13 TC, wyposażony w układ Turbo Compound, będzie opcją dostępną dla Renault Trucks Gamy T oraz C. Spotkamy go więc zarówno w ciężarówkach do ruchu dalekobieżnego (Gama T) jaki i w pojazdach wykonujących cięższy, specjalistyczny transport, na przykład w lasach lub na budowach (Gama C). Nie podano jednak jakie dokładnie będą wersje mocowe i ile przybędzie momentu obrotowego. Gdy tylko takie informacje się pojawią, na pewno wrócę do tematu.

Prezentacja Turbo Compound w modelu Volvo FH (2019):

Wrażenia z jazdy: Volvo FH I-Save z D13K TC – dynamiczny sposób na ekojazdę

Prezentacja Renault Gamy T Evo po modyfikacji kabiny:

Pierwsze spotkanie z Renault Gamy T Evo – prezentacja wraz z krótkim filmem