Przewodowe CB radio legalne jeszcze do 30 czerwca – Niemcy odraczają kary

Informacja od BGL znajduje się pod tym linkiem.

Niemieckie stowarzyszenie przewoźników BGL potwierdza – jeszcze do połowy przyszłego roku można bez stresu korzystać z CB radia. Kary za trzymanie mikrofonu znowu zostają odroczone, a argumentem po raz kolejny jest brak odpowiednich alternatyw.

Zgodnie z informacją od BGL, co najmniej do 30 czerwca 2021 roku CB radio będzie można w Niemczech obsługiwać w konwencjonalny sposób, a więc korzystając z przewodowego mikrofonu. Choć podkreśla się, że jest to jedynie okres przejściowy i Niemcy tylko odraczają wystawianie kar, a nie rezygnują z tego zupełnie.

Po 30 czerwca przepisy mogą więc zostać zaostrzone i wówczas zaczną Niemcy wystawiać mandaty, traktując trzymanie „gruszki” niczym jazdę z telefonem w dłoni. Kierowcy nadal muszą się więc rozglądać za rozwiązaniami alternatywnymi, kupując CB radia z trybami głośnomówiącymi VOX lub z bezprzewodowymi mikrofonami w technologii Bluetooth.

Jak mogą wyglądać takie urządzenia? Poniżej zamieszczam małe wyjaśnienie, pochodzące z tego artykułu, publikowanego pod koniec września:

Vox to funkcja automatycznego rozpoznawania głosu, dostępna w radiotelefonach marki President. Wygląda to tak, że Vox automatycznie rozpoznaje głos człowieka i rozpoczyna wówczas nadawanie, później też automatycznie je kończąc. Problem jednak w tym, że może to prowadzić do niechcianego nadawania, na przykład w wyniku rozmowy w kabinie lub słuchania radia.

Jeśli zaś chodzi o mikrofony z technologią Bluetooth, to tutaj wymagany jest specjalny adapter, podpinany do radia poprzez gniazdo 2-pin (zdjęcie nad tekstem). Takie adaptery znajdziemy między innymi do radiotelefonów amerykańskiej marki Midland oraz rumuńskiej PNI. Następnie do tego adaptera podpinamy mikrofon z systemem Bluetooth, dostępny w dwóch formach. Są to zarówno bezprzewodowe “gruszki”, jak i mikrofony-słuchawki, nakładane na ucho kierowcy. Te ostatnie posiadają specjalne przyciski, których dotknięcie uruchamia nadawanie. Midland oferuje też przyciski, które nałożymy na kierownicę lub na przykład na podłokietnik. I tym samym może się to wpisać w niemieckie wymagania.