Zakaz nawet dla Euro 6 na nocnych trasach do Brennero – tylko gaz, prąd i hybrydy

Tyrolskie ograniczenia dla ciężarówek idą jeszcze o krok dalej. Spełnianie najnowszej normy emisji spalin przestanie bowiem wystarczać, by nocą przejechać po autostradzie A12.

W chwili obecnej nocne przejazdy do oraz z Brennero, między godziną 22 a 5 rano, dozwolone są dla ciężarówek wyposażonych w najnowsze diesle Euro 6. Stan ten utrzyma się jednak tylko do 31 grudnia, a kolejnym krokiem będzie nocny zakaz dla wszystkich ciężarówek zasilanych olejem napędowym. Zamiast tego dozwolony będzie tylko ruch wybranej grupy pojazdów na paliwa alternatywne.

W grupie tej znajdą się ciężarówki na gaz ziemny (CNG lub LNG), ciężarówki z silnikami całkowicie elektrycznymi lub ciężarówki hybrydowe, z połączonymi silnikami na prąd oraz olej napędowy. Od razu też zastrzeżono, że gazowce będą musiały być ciężarówkami jednopaliwowymi, a więc wyjątek nie obejmie egzemplarzy z niefabrycznymi instalacjami CNG. Jeśli zaś chodzi o hybrydy, to będą one musiały mieć możliwość ładowania baterii z gniazdka (tzw. plug-in), a zasięg na samym prądzie ma wynosić co najmniej 50 kilometrów.

Poza tym wszystkim przewidziano też wyjątki dla dwóch typów ładunków. Nocą na oleju napędowym nadal będzie można wozić żywe zwierzęta oraz ładunki szybko psującej się żywności. A jak tłumaczą to wszystko Tyrolczycy? Chodzi im oczywiście po postulaty ekologiczne, nocne ograniczenie hałasu, a także ogólne zmniejszenie ruchu.