Podobno najlepsze wnętrze ciężarówki z całej Skandynawii – z oryginału niewiele zostało

Fot. Ekdahls Gräv & Transport

Powyżej: omawiany samochód na Scandinavian Truck Trophy 2021

Skandynawski tuning ciężarówek wszedł na tak wysoki poziom, że coraz trudniej kogokolwiek tam zaskoczyć. Przedsiębiorstwo Ekdahls Gräv & Transport zdołało to jednak zrobić, za sprawą wnętrza o naprawdę wyjątkowym charakterze. Z fabrycznego układu naprawdę niewiele w nim zostało.

Szwedzka firma specjalizuje się w pracach budowlanych, a przy okazji oferuje transport z użyciem wywrotek. Jednym z narzędzi jej pracy jest Scania R730 Highline, będąca czteroosiowym podwoziem o samowyładowczej zabudowie. Już z zewnątrz samochód robi ogromne wrażenie, mając piękny lakier, mnóstwo elementów polerowanych i długą listę dodatkowego oświetlenia. Główny efekt kryje się jednak we wnętrzu, które okrzyknięto teraz najlepszym w całej Skandynawii.

Kabina fioletowej „R-ki” otrzymała nagrodę za najlepsze wnętrza na zlocie Scandinavian Truck Trophy 2021 w Oslo. Pojazd pokonał przy tym kandydatów z całego półwyspu, w tym tak zaawansowane projekty, jak najnowsza Scania S650 z firmy Kuljetus Ristimaa (opisywana ostatnio w aż dwóch artykułach: tutaj oraz tutaj). Gdy natomiast zajrzymy do tego wnętrza, wybór jury może się wyjaśniać.

Zacznę od elementów, które zostały tutaj zdemontowane. W kabinie nie znajdziemy kompletnego fotela pasażera, jakiegokolwiek fabrycznego łóżka, czy większości oryginalnych schowków. Całkowicie zdemontowano podstawę fotela kierowcy, montując go wyjątkowo nisko, na samym tylko układzie amortyzacji. Zdjęto też oryginalną kierownicę, zamiast niej zakładając chromowane, tuningowe koło, wykonane w amerykańskim stylu. Tuning z USA przywodzi też na myśl biało-fioletowa kolorystyka, uwzględniona nie tylko w tapicerce, ale także w oświetleniu. A skoro już o tapicerce i oświetleniu mowa, to spójrzcie na fotel kierowcy. Nawet w nim pojawiły się fioletowe diody, poprowadzone na całej długości siedziska i oparcia.

Fabryczne schowki zostały zastąpione szafkami wykonanymi od zera. Mieści się z nich także rozbudowany system audio, polerowane dodatki oraz kolejne elementy oświetlenia. Zamiast dolnego łóżka wstawiono wypoczynkowy narożnik, węższy od standardowego materaca i stworzony typowo z myślą o siedzeniu. Przed narożnikiem pojawił się natomiast stolik, wykonany z metalu i mający podświetlone logo przewoźnika. Co też ciekawe, stolik umieszczono na scyzorykowym mechanizmie, dzięki czemu można opuścić go całkowicie do dołu, zrównując z tapicerką na tunelu silnika. Wówczas blat nie przeszkadza w poruszaniu się po kabinie i właśnie w takim stanie możecie zobaczyć go na zdjęciach.

Wnętrze wykonał szwedzki warsztat Majlands Inredningar, specjalizujący się w wewnętrznym tuningu ciężarówek. Również ten warsztat opublikował dołączone do tekstu zdjęcia zdjęcia.

A na koniec należy się jeszcze wyjaśnienie dla spostrzegawczych – tak, to jest Scania R730 z pedałem sprzęgła, a jednocześnie z przełącznikiem zautomatyzowanej skrzyni biegów typu Opticruise. Samochód ma bowiem popularny w skandynawskich wywrotkach system „Clutch on demand”, czyli „Sprzęgło na żądanie”. To scaniowskie rozwiązanie pozwala ruszać z miejsca z użyciem trzeciego pedału. Wprawny kierowca łatwiej wykona w ten sposób manewry, eliminując przy niskiej prędkości jakiekolwiek szarpanie. A jednocześnie można też jeździć bez używania tego pedału, korzystając z najzwyklejszego trybu automatycznego. Przykład poniżej: