Płaca minimalna – odpowiedź Niemców na pytania i żądania Unii Europejskiej pojawi się już jutro?

niemcy_zoll_sluzba_celna_pensja_minimalna

Sprawa pensji minimalnej w Niemczech dla kierowców pracujących w zagranicznych firmach trochę ostatnio ucichła, co jest oczywiście zasługą samych Niemców. Cały czas czekamy bowiem na ich odpowiedź na pytania i żądania Unii Europejskiej – odpowiedź, która miała się zresztą pojawić niemal dwa tygodnie temu.

Kiedy jednak w końcu pojawią się jakieś ostateczne informacje? Jak podaje holenderski związek przewoźników TLN, bazując na bardzo pewnym źródle w postaci organizacji IRU, odpowiedz ta ma pojawić się najpóźniej 3 marca 2015 roku, czyli już jutro. W swojej odpowiedzi Niemcy mają ustosunkować się do kwestii zgodności ich przepisów z podstawowymi zasadami Unii Europejskiej, takimi jak przede wszystkim swoboda przepływu towarów oraz świadczenia usług.

Najwyższy to czas żeby Niemcy skonfrontowali swoje stanowisko z unijnym, wszak właśnie rozpoczyna się trzeci miesiąc funkcjonowania ich przepisów przewidujących 8,50 euro brutto za godzinę także dla polskich kierowców.

Przy okazji pozwolę sobie przypomnieć jakie obowiązki funkcjonowanie nowych przepisów nakłada na polski przewoźników. Przede wszystkim konieczne jest zgłoszenie kierowców jadących do Niemiec do niemieckiego urzędu celnego (instrukcja TUTAJ), a następnie gromadzenie dokumentacji, która w przypadku ewentualnej kontroli potwierdzi okresy obecności kierowców w Niemczech i potwierdzi wypłacenie im za ten okres 8,50 euro brutto za godzinę pracy. Co ważne, mowa tutaj wyłącznie o kontroli prowadzonej w firmie i polegającej na przesłaniu do Niemiec całej tej dokumentacji przetłumaczonej na język niemiecki. Jak zaś podkreślałem TUTAJ, przy okazji kontroli drogowych kierowca nie musi okazywać Niemcom żadnych dokumentów. Trzeba tutaj też pamiętać, że wszystkie opisane powyżej formalności chwilowo nie dotyczącą firm jeżdżących przez Niemcy tranzytem, zgodnie z wynegocjowanym przez Polskę częściowym zawieszeniem stosowania przepisów do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy (informacja TUTAJ).

Poprzednie teksty na temat płacy minimalnej w Niemczech i we Francji można znaleźć TUTAJ.