Płaca minimalna w Niemczech a dokumenty dla kierowców – nie trzeba niczego przygotowywać!

niemcy_zoll_sluzba_celna_pensja_minimalna

Holenderska organizacja transportowców TLN wydała dzisiaj bardzo ważny apel do przewoźników. Apel ten może zainteresować także polskie firmy, które są wobec niemieckich przepisów w podobnej sytuacji.

Od jakiegoś czasu w internecie pojawiają się informacje na temat dokumentów, które kierowca musi okazać przy okazji drogowej kontroli pensji minimalnej przez niemiecką służbę celną. Mówi się tutaj o kopii zgłoszenia go do niemieckiego urzędu, kopii umowy, a także potwierdzeniu wydania ostatniej wypłaty. Jak jednak podaje TLN, wszystkie te informacje są błędne, a kwestia dokumentów dla kierowców jest bardzo prosta.

Kierowca nie musi mieć przy sobie żadnych dokumentów tego typu, ani jakichkolwiek innych papierów związanych z pensją minimalną. Jedyne co może zostać sprawdzone przy okazji kontroli drogowej, to czy jest on zgłoszony w niemieckim rejestrze, do której to informacji niemieccy funkcjonariusze mają jednak dostęp we własnym zakresie. Jeśli zgłoszony będzie, reszta kontroli odbędzie się już zdalnie, w późniejszym terminie – niemiecki urząd celny zgłosi się do firmy o przesłanie wspomnianych powyżej dokumentów przetłumaczonych na język niemiecki. Jeśli zgłoszony nie będzie, firmę czeka kara wynosząca 5 tys. euro, o której już pisałem TUTAJ.

Powyższa informacja została udzielona TLN przez niemiecką administrację, w odpowiedzi na oficjalne zapytanie. Link do informacji można znaleźć TUTAJ, niestety tylko w języku niderlandzkim.


Poprzednie teksty na temat pensji minimalnej w Niemczech można przejrzeć TUTAJ.

Szczególnie polecam poradnik Jak zgłosić kierowcę do niemieckiego urzędu celnego?