Pierwsze w Wielkiej Brytanii Iveco Stralis X-Way ON+, czyli przykład połączenia Stralisa z Trakkerem

Pod koniec ubiegłego roku Iveco wprowadziło do oferty nową serię Stralis X-Way. Mają być to pojazdy łączące szosowe Stralisy z wybranymi elementami wyposażenia terenowych Trakkerów. Można przy tym wybierać z trzech stopni uterenowienia, noszących nazwy ON, ON+ oraz OFF.

Ciekawy przykład zastosowanie takiego Stralisa X-Way napływa z Wielkiej Brytanii. Właśnie przekazano tam pierwszą ciężarówkę z tej serii, mającą pracować przy transporcie paszy dla zwierząt. Sporadycznie pojazd zabierze też ładunki kruszywa, jak żwir, czy kamienie. Jego użytkownikiem jest natomiast firma Selby’s Garage, ulokowana w Leicestershire.

Selby’s Garage szukało pojazdu uniwersalnego, który dobrze sprawdzi się na szosie, a przy tym nie będzie obawiał się dojazdów do farm oraz wjazdów do kopalni. Wybrano więc Stralisa X-Way w uśrednionej wersji ON+. Od samochodu typowo szosowego różni się on zwiększonym prześwitem, belką ochronną pod przednim zderzakiem oraz o 10 milimetrów grubszą ramą.

Mamy tutaj też napęd typu 8×4, 480-konny silnik o pojemności 11 litrów oraz zautomatyzowaną skrzynię Hi-Tronix o aż 16 biegach. To ostatnie rozwiązanie nie trafia się często, jako że większość firm pozostaje przy standardowych 12 przełożeniach.