Nowy projekt polskiego samochodu dostawczego na prąd – pierwszy egzemplarz faktycznie powstał

Elimen E-VN1 to ultralekki samochód elektryczny polskiej produkcji. Waży on zaledwie 600 kilogramów, a jednocześnie powinien zaoferować 800 kilogramów ładowność. Pierwsze egzemplarze mają trafić do sprzedaży już w przyszłym roku, chce się ich wyprodukować pół tysiąca i sprzedać za około 100 tys. złotych za sztukę.

Od wczoraj po sieci krążą grafiki, które prezentują jak pojazd ten będzie wyglądał w różnych wersjach nadwoziowych. Firma Elimen opublikowała też zestaw danych technicznych, nie stroniąc przy tym od bardzo konkretnych informacji. Co natomiast najważniejsze, Elimen jest czymś więcej, niż tylko zestawem grafik i obietnic. Rzeczywisty egzemplarz też bowiem istnieje i jeździ. Możecie zobaczyć go tutaj, na łamach serwisu „Na Prąd”. Inna sprawa, że raczej daleko mu do wyglądu ze wspomnianych grafik…

Dajmy jednak Elimenowi szansę, wszak wygląd zawsze można dopracować. Co natomiast mamy tutaj poza nim? Model E-NV1 oferuje przestrzeń ładunkową do 4 m3, porównywalną z elektrycznym Nissanem e-NV200. Ładowność wynosi 800 kilogramów, lusterka zastąpione są kamerami, a zasięg – zależności od zestawu baterii – wynosi od 100 do 300 kilometrów. Oczywiście im większe będą te baterie, tym pojazd będzie droższy.

Źródło napędu stanowić ma bezszczotkowy silnik polskiej produkcji, o mocy zaledwie 14,9 kW (20 KM). Jak na 1,4 tony dopuszczalnej masy całkowitej, to oczywiście niewiele. Dlatego też Elimen ma być pojazdem do pracy w centrach miast, osiągającym niewielkie prędkości.