Pierwsze w Rosji Renault Gamy K 8×8 otrzymało polską zabudowę – to wywrotka z Wielunia

Będąc w październiku w fabryce firmy Wielton, zwróciłem uwagę na Renault K480 8×8, które stało zaparkowane przed zakładem (zdjęcia powyżej). Samochód ten właśnie wyjechał z procesu zabudowy, otrzymał tylnozsypowe nadwozie i czekał na wyeksportowanie poza Unię Europejską.

Jak się okazuje, odbiorcą tego pojazdu miała być rosyjska firma Samotlordorstroy. Obsługuje ona budowy dróg między innymi dla przedsiębiorstw z branży wydobycia ropy i gazu. Dlatego też potrzebowała pojazdu, które poradzi sobie w trudnych warunkach drogowych oraz klimatycznych.

Czarne Renault Gamy K dopiero co zostało odebrane i jak na rosyjskie warunki wyróżnia się bogatą konfiguracją. Mamy tutaj między innymi 13-litrowy silnik o mocy 480 KM, a także zautomatyzowaną skrzynię biegów Optidriver, z terenowym oprogramowaniem. Ponadto zastosowano 38-tonowy wózek tylny ze wzmocnionymi resorami.

Omawiany egzemplarz okazał się pierwszym egzemplarzem tego modelu, który trafił do Rosji z napędem 8×8. Może to nieco dziwić, jako że rosyjski rynek wywrotek jest bardzo duży. Najwyraźniej jednak popularność rodzimych marek jest tak duża, że na ośmionapędową „Renówkę” nikt jeszcze wcześniej się nie zdecydował.