Piękna Tatra Phoenix 530 dla przewoźnika z Holandii – to 46-tonowa wywrotka 8×8

Od kiedy Tatra zaczęła kupować silniki oraz kabiny od DAF-a, cieszy się rosnącym zainteresowaniem w Holandii. Od kiedy zaś Holendrzy decydują się na zakup Tatry, na drogi wyjeżdża coraz więcej atrakcyjnych egzemplarzy. Przykładem może być czteroosiowa wywrotka, przekazana w ostatnich dniach firmie Van der Wiel Transport.

Opisywany pojazd to Tatra Phoenix Euro 6, czyli jedyny model, który Tatra oferuje na unijnym rynku cywilnym. Łączy on wspomniany napęd i kabinę od DAF-a z typową dla Tatry ramą rurową oraz zawieszeniem na wahliwych półosiach (grafika poniżej). Taka konstrukcja spodobała się Van der Wiel Transport, gdyż oferuje wyjątkowo dobre właściwości terenowe.

Holenderski przewoźnik zdecydował się na bardzo kosztowną konfigurację. Napęd typu 8×8 połączył z najmocniejszym w gamie, 530-konnym silnikiem Paccar MX-13. Co też charakterystyczne dla odbiorców z Holandii, dwie tylne osie są od siebie wyraźnie oddalone. Dzięki temu legalne DMC mogło uplasować się na poziomie 46 ton.

Ile z tego przypadnie na ładowność? Masa własna pojazdu, wraz z tylnozsypową zabudową marki Gijsbertsen, to dokładnie 17 180 kilogramów. To więc oznacza, że mamy tutaj niemal 29 ton ładowności. Uwagę zwracają też pojedyncze koła w imponującym rozmiarze 445/75R22,5, układ skrętu trzech osi oraz po prostu bardzo atrakcyjny wygląd.

Dlaczego natomiast na zdjęciach nie widać pochylenia kół, typowego dla ciężarówek marki Tatra? Wynika to z doposażenia omawianego egzemplarza w opcjonalne miechy pneumatyczne zawieszenia. Eliminują one pochylenie kół także w czasie jazdy na pusto, a jednocześnie mają bardzo korzystnie wpływać na komfort jazdy.