Pięcioosiowe Volvo FH16 750 10×4 z warszawskiej firmy wynajmującej agregaty prądotwórcze

Pod koniec sierpnia miałem okazję odwiedzić festiwal muzyczny w Chorzowie. Wypatrzyłem tam ciężarówkę, która już z daleka zwracała uwagę oznaczeniami na kabinie. Było to Volvo FH16 750, dodatkowo wyróżniające się aż pięcioosiowym podwoziem. Uznałem więc, że warto znaleźć na temat tego pojazdu jakieś dodatkowe informacje.

Jak się okazuje, opisywany samochód w 2017 roku trafił do warszawskiej firmy Unigreg Energia. Wyposażono go w najmocniejszy dostępny silnik na rynku, pięcioosiowe podwozie typu 10×4, a także 25-tonowy żuraw HDS marki Palfinger, model 78002. Dlaczego natomiast ktoś miałby potrzebować aż tak potężnej konfiguracji?

Unigreg Energia to firma zajmująca się przede wszystkim wynajmem agregatów prądotwórczych. Urządzenia te regularnie obsługują festiwale muzyczne i stąd też obecność czarnego Volva na festiwalu w Chorzowie. Agregaty należą też do ładunków bardzo ciężkich, dzięki czemu 750-konny silnik może wykorzystać choć część swojego potencjału.

Z oficjalnego punktu widzenia opisywane Volvo FH16 ma tylko 32 tony DMC. Polskie przepisy nie wyróżniają bowiem czegoś takiego, jaka pięcioosiowa solówka. Najważniejsze jednak, że samochód ma ponad 50 ton technicznego DMC. W parze z odpowiednim zezwoleniem na przewóz ponadnormatywny, znacznie zwiększa to ładowność.

Zdjęcia ze strony właściciela pojazdu: