Ośmioosiowa naczepa Emtech pod 75-tonowe ładunki – ciężka nowość polskiej marki

Widząc rozciągany zestaw na łącznie dwunastu osiach, od razu można by się spodziewać naczepy zagranicznego producenta. A jednak, w tym przypadku mamy premierę polskiej marki i dlatego też postanowiłem ten pojazd pokrótce zaprezentować.

Na wejście do tak ciężkiej klasy tonażowej zdecydowała się firma Emtech ze Szczercowa w województwie łódzkim. Ośmioosiowa naczepa jest jej najnowszym, a przy okazji też największym produktem, przygotowanym w odpowiedzi na zapytanie konkretnego klienta. Dlatego też nowy pojazd od razu możemy zobaczyć przy pracy, w barwach zamojskiej firmy transportowej A.T. Trading. Naczepa została tam podpięta do czteroosiowego ciągnika Volvo FH 540, a na zdjęciach widzimy ją w przewozie ciężkiej rozkładarki do betonu.

By obsługiwać tego typu zlecenia, naczepa otrzymała aż 75-tonową ładowność, zapewnianą przez układ ośmiu osi marki SAF. Wśród nich jest siedem osi o systemie hydraulicznego skrętu oraz jedna osi ze skrętem samoczynnym. Wszystko to znalazło się pod podkładem o standardowej długości 14,95 metra. Niemniej jest to też pokład rozciągany, w zakresie dwa razy po 8 metrów, z pneumatycznymi blokadami. Łącznie możemy więc dojść do przestrzeni ładunkowej o długości 30,95 metra.

Powyższe rozmiary pozwalają nie tylko na przewóz maszyn budowlanych, ale też na transport tramwajów. Dlatego też w stalowej podłodze przygotowano torowisko dla pojazdów szynowych, a specjalna konstrukcja hydraulicznej rampy ma za zadanie wydłużać pokład i ograniczać kąt najazdu do zaledwie 3 stopni. Coś takiego jest niezbędne dla wprowadzenia na naczepę tramwaju. Całą hydrauliką steruje przy tym moduł marki Jost, model HF-E Tridec.