Ograniczniki na 85 km/h pod hasłem „środowiska naturalnego i redukcji śladu węglowego”

Blokowanie ciężarówek na 85 km/h to doskonale znany sposób na obniżanie rachunków za paliwo. W wielu firmach transportowych stosuje się to wręcz od lat, by generować w ten sposób wielotysięczne oszczędności. Jak się jednak okazuje, można wprowadzić takie ograniczenie także pod hasłem „troski o środowisko naturalne i redukcji śladu węglowego”, co zapowiada jeszcze silniejszy trend w podejściu do ograniczania prędkości . Coś takiego obwieściła w dniu dzisiejszym firma Wielton, w ramach swojego komunikatu prasowego. Zamieszczam go poniżej.

Dla wyjaśnienia jeszcze dodam, że dotyczy to spółki Wielton Logistics, która odpowiedzialna jest za przeciąganie nowych naczep lub ich podzespołów. Szerzej pisałem o niej między innymi w artykule na temat floty nowych Iveco S-Way.

Branża transportowa, ze szczególnym naciskiem na transport drogowy, jest odpowiedzialna za ponad 25% emisji dwutlenku węgla generowanego w Europie. Problem ten zauważa Unia Europejska, która wyznaczyła ambitne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z nimi, dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., a etapem przejściowym jest zmniejszenie emisji gazów o 55% do 2030 r., co zapisano w europejskim prawie klimatycznym. W związku z tym producenci pojazdów oraz firmy transportowe dążą m.in. do ograniczenia zużycia paliwa w swoich produktach, obniżenia masy własnej i zastosowania napędów alternatywnych. Firmy te nieustannie poszukują innowacyjnych rozwiązań niskoemisyjnych. Do tego grona zaliczyć można także Wielton, który w trosce o środowisko naturalne i redukcję śladu węglowego zmniejszył we flocie, liczącej ponad 30 zestawów, maksymalną prędkość z 90 km/h do 85 km/h. Wielton Logistic przeprowadził testy, które potwierdziły, że dzięki redukcji prędkości o 5 km/h ciągnik siodłowy spala o 0,7 l paliwa mniej na 100 km. Wprowadzona redukcja prędkości przełożyła się nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa i kosztów prowadzenia działalności, ale także na mniejszą emisję CO2 do atmosfery o ponad 5 500 kg miesięcznie, czyli redukcję o  66 tys. kg CO2 rocznie. Przy założeniu średniej hurtowej ceny paliwa w danym miesiącu i trasy jaką pokonuje w tym okresie każdy z ciągników siodłowych okazało się, że łącznie w miesiącu Wielton Logistic może zaoszczędzić przeszło 14 000 zł, co w skali roku daje już ponad 170 000 zł oszczędności.