Torowe wyścigi ciężarówek, odcinek VII: ekologiczna strona 1100-konnych diesli

Partnerem cyklu jest IVECO, jeden z głównych sponsorów FIA ETRC, promujący zrównoważony rozwój także w wyścigach.

W dniach 24-25 czerwca na Torze Poznań rozegrana zostanie trzecia runda Goodyear FIA European Truck Racing Championship (FIA ETRC). Ta niezwykle widowiskowa dyscyplina sportów motorowych zagości w Polsce po raz pierwszy w historii, i to na dodatek w swojej najbardziej prestiżowej odsłonie. Jeszcze kilka lat temu starty wyścigowych ciężarówek kojarzyły się w kłębami czarnego dymu wydobywającymi się z ich rur wydechowych. To już jednak przeszłość.

Zainaugurowany na torze Hungaroring sezon FIA European Truck Racing Championship 2021 był dla tej dyscypliny sportów motorowych ważnym kamieniem milowym. Zawodnicy po raz pierwszy zmierzyli się ze sobą na ciężarówkach napędzanych paliwem w pełni pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Wprowadzenie do wyścigowych pojazdów ekologicznego paliwa poprzedziły działania European Truck Racing Associacion (ETRA) prowadzone od 2019 roku we współpracy z FIA. Miały one na celu przygotowanie harmonogramu wprowadzania przyjaznych dla środowiska źródeł energii do wyścigów ciężarówek. Przyjęto, że zastosowanie biopaliw będzie pierwszym etapem tego procesu. Po przeprowadzeniu oficjalnej procedury przetargowej Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zadecydowała, że w 2021 roku FIA ETRC przejdzie na w 100% zrównoważone paliwo, biodiesel HVO100, dostarczane przez TotalEnergies. W ten sposób wyścigi ETRC stały się pierwszymi zawodami regulowanymi przez FIA, które przeszły na biopaliwa.

Zmiana ta odzwierciedla dążenie FIA ETRC do stania się wiodącą platformą dla zrównoważonych technologii w branży transportu drogowego, jednocześnie czyniąc wyścigi ciężarówek istotną platformą badawczo-rozwojową dla producentów paliw oraz pojazdów. HVO to skrót od Hydrotreated Vegetable Oil (hydrorafinowany olej roślinny) jest najwyższej jakości olejem napędowym wykonanym w 100% z surowców odnawialnych, który nie uwalnia dwutlenku węgla do atmosfery. HVO jest wytwarzany w procesie hydrorafinacji olejów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych, w wyniku czego powstaje paliwo o strukturze chemicznej niemal identycznej ze zwykłym olejem napędowym, dzięki czemu może być stosowane w zwykłych silnikach spalinowych bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji. Dzięki wysokiej liczbie cetanowej HVO ma pozytywny wpływ na osiągi w porównaniu z konwencjonalnym olejem napędowym. Ponadto zmniejsza emisję spalin oraz hałas towarzyszący procesowi spalania, a także zapewnia lepszą wydajność zimnego rozruchu, dzięki czemu produkt jest dobrze dostosowany do wymagań branży transportu ciężarowego. HVO spełnia kryteria paliwa Advanced Sustainable (AS), które stanowią, że paliwo musi osiągnąć redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 65% w całym cyklu produkcyjnym i jest zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED II).

Dzięki wprowadzeniu do wyścigów FIA ETRC biopaliw, seria w klarowny sposób wyraża swoje wsparcie dla zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że mimo iż wyczynowe ciężarówki są wyposażone w wyjątkowo duże jednostki napędowe, to są to w tej chwili najczystsze wyścigi pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi.

Bilety na Goodyear FIA European Truck Racing Championship w Poznaniu dostępne są pod tym linkiem. Inne artykuły z tej serii znajdziecie tutaj.