Obowiązkowe czujniki ciśnienia w każdej naczepie – nowe opcje dla telematyki

U procentów transportowego sprzętu trwają prace nad spełnieniem nowej listy obowiązkowego wyposażenia. Jak natomiast pokazuje praktyka, otwiera to nowe możliwości nie tylko w przypadku ciągników i podwozi pod zabudowy, ale też dla przyczep lub naczep.

Jednym z elementów unijnej listy, której wszystkie jedenaście punktów opisywałem pod tym linkiem, jest wprowadzenie systemów monitorowania ciśnienia w oponach dla kompletnych zestawów, włącznie z naczepami lub przyczepami. Zgodnie z rozporządzeniem, czujniki mają ostrzegać o każdym ubytku wynoszącym co najmniej 20 procent, by przeciwdziałać przegrzewaniu opon, mogącemu prowadzić do wystrzałów. I tak dochodzimy do najnowszego rozszerzenia systemu ContiConnect Live, pokazanego przez firmę Continental.

Łączność po spięciu z ciągnikiem:

Łączność bez ciągnika:

Skoro każda nowa naczepa lub przyczepa będzie teraz miała czujniki ciśnienia w oponach, system zarządzania ogumieniem ContiConnect Live został rozszerzony także na pojazdy ciągnięte. Co więcej, wymyślono to w taki sposób, by system działał także w odpiętych naczepach i przyczepach, niemających bieżącego dostępu do prądu. To zasługa baterii umieszczonej w urządzeniu sterującym, dającej zapas energii na 28 dni. Innymi słowy, nawet jeśli przewoźnik zaparkuje naczepę na cztery tygodnie, system zdalnie ostrzeże go o nadmiernym ubytku ciśnienia w oponach.


Przypomnę, że nowa lista obowiązkowego wyposażenia wejdzie w życie połowie 2024 roku (z trzema opóźnionymi wyjątkami). Wraz z jej wprowadzeniem wszystkie ciężarówki nowo rejestrowane w krajach unijnych, niezależnie od daty premiery danego modelu, będą musiały posiadać następujące elementy:

1. Automatycznie włączające się światła awaryjne przy silnym hamowaniu.

2. Kamera lub czujniki cofania. Szerzej wyjaśniam to w tym artykule.

3. System ostrzegania o przekroczeniu limitu prędkości obowiązującego na danym odcinku.

4. Radary ostrzegające o osobach lub obiektach znajdujących się w bocznym „martwym polu”.

5. Radar ostrzegający o osobach lub obiektach znajdujących tuż przed ciężarówką w momencie ruszania z miejsca.

6. Fabryczna instalacja umożliwiająca podłączenie blokady alkoholowej, odcinającej zapłon do momentu poddania się badaniu alkomatem.

7. System monitorujący czas prowadzenia i ostrzegający o możliwych symptomach przemęczenia.

8. System monitorowania ciśnienia w oponach. Obejmie to także przyczepy i naczepy.

9. System monitorujący zachowania kierowcy i ostrzegający o symptomach braku skupienia na drodze. Przełożone na rok 2026.

10. Kabina skonstruowana w sposób, który ogranicza „martwe pola”, dając bezpośrednią widoczność na pieszych lub rowerzystów. Może to być na przykład zwiększenie zakresu przeszklenia lub niższe umiejscowienie nadwozia. Przełożone na rok 2029.

11. „Czarna skrzynka”, czyli system zapisywania informacji o pełnym ruchu pojazdu tuż przed wypadkiem. Przełożone na rok 2029.